Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Wyzwalacze – Marshall Goldsmith. Lekcje z książki.

Wyzwalacze – Marshall Goldsmith. Lekcje z książki.

Miło Cię widzieć!

Autor książki „Wyzwalacze” podaje sposoby na poprawę produktywności. Wyjaśnia, w jaki sposób możemy zwiększyć swoje szanse na zbudowanie nowych, dobrych nawyków.

Parę słów o autorze

Marshall Goldsmith jest amerykańskim coachem i autorem książek związanych z zarządzaniem.Najważniejsze lekcje z książki

 • Feedback – zarówno dawanie go, jak i przyjmowanie – jest pierwszym krokiem na drodze do bycia mądrzejszym, uważniejszym na temat związku między naszym otoczeniem a zachowaniem. Jeśli nie stworzymy i nie kontrolujemy naszego środowiska, nasze środowisko tworzy i kontroluje nas.

 • To, co sprawia, że pozytywna, trwała zmiana zachowań jest tak trudna – i powoduje, że większość z nas rezygnuje na początku gry – jest to, iż musimy to zrobić w naszym niedoskonałym świecie, pełnym rozpraszaczy, które mogą nas zepchnąć z kursu. Zadbaj o swoje miejsce pracy. Nie dawaj sobie możliwości na oderwanie się od wykonywania kluczowych zadań. Znasz siebie bardzo dobrze i jesteś w stanie stwierdzić, jakie czynniki najbardziej Cię rozpraszają. Wyeliminuj je.

 • Nasze wewnętrzne przekonania wyzwalają porażkę, zanim to nastąpi. Sabotują trwałą zmianę, odcinając jej możliwości. Używamy tych przekonań jako głównych filarów, aby usprawiedliwić naszą bezczynność. To, że ludzie rozumieją, co robić, nie gwarantuje, że faktycznie to zrobią.

 • Sukces w przeciągu jednego dnia to tylko mit. Aby osiągnąć cel, musimy budować coś wielkiego codziennie, podejmując małe wysiłki. Większość z nas przechodzi przez życie nieświadome tego, jak środowisko kształtuje zachowanie. Jest ono nieprzerwanym mechanizmem, którego wpływ jest zbyt duży, aby można go było zignorować. Żeby uniknąć niepożądanych zachowań, unikaj miejsc, w których jest to najbardziej prawdopodobne.

 • 6 pytań, które mierzą wysiłki:
  1. Czy zrobiłem, co mogłem, aby ustalić jasne cele?
  2. Czy robiłem, co mogłem, aby poczynić postępy w osiąganiu celów?
  3. Czy robiłem co mogłem, aby znaleźć sens?
  4. Czy robiłem, co mogłem, żeby być szczęśliwym?
  5. Czy starałem się budować pozytywne relacje?
  6. Czy robiłem co mogłem, aby być w pełni zaangażowanym?

 • Codzienne pytania przypominają nam, że zmiana nie następuje z dnia na dzień. Sukces jest sumą małych wysiłków powtarzanych dzień po dniu. Jeśli podejmiemy wysiłek, poprawimy się. Jeśli tego nie zrobimy, nic się nie zmieni. Dobre rzeczy dzieją się, gdy zadajemy sobie pytanie, co potrzebujemy, aby stworzyć, zachować, wyeliminować i zaakceptować.

 • Jedną z naszych najbardziej dysfunkcyjnych wierzeń jest nasza pogarda dla prostoty. Jest to naturalna reakcja, łącząca trzy konkurencyjne impulsy: uznawanie jedynie złożoności jako godnej uwagi, lekceważenie instrukcji i działań następczych oraz nieuzasadniona wiara, że możemy sami osiągnąć sukces. Kiedy zakładamy, że jesteśmy lepsi niż ludzie, którzy potrzebują struktury i wskazówek, brakuje nam jednego z najważniejszych składników zmiany: pokory.
 

Wyzwalacze nie są z natury „dobre” lub „złe”.

Najbardziej liczy się nasza odpowiedź na nie. Dyscyplina jest kluczowym czynnikiem, który pozwoli nam zachować umiar. Rozpraszacze znacznie opóźniają nasz rozwój i sprawiają, że stajemy się mniej produktywni. Wyznaczenie i trzymanie się odpowiednich reguł podczas pracy, nauki itp. jest jedną z najważniejszych umiejętności w obecnych czasach. Nie musimy całkowicie rezygnować z takich „przyjemności” jak social media. Wystarczy, że zbudujemy silne nawyki, które pozwolą się im oprzeć.
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chcesz ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: kliknijDodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o