Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Work the System – Sam Carpenter. Lekcje z książki.

Work the System – Sam Carpenter. Lekcje z książki.

Miło Cię widzieć

Sam Carpenter, autor książki „Work the System” podaje nam sposoby na umiejętne zorganizowanie pracy. Podstawowym celem metody Work the System jest generowanie dodatkowego czasu. Przyjrzyjmy się, co autor ma do powiedzenia w tym temacie.

Parę słów o autorze

Sam Carpenter jest autorem, przedsiębiorcą oraz prezesem Centratel, głównego serwisu telefonicznego w Stanach Zjednoczonych.

„Twoim zadaniem nie jest walka z ogniem. Twoim zadaniem jest zapobieganie pożarom.”Najważniejsze lekcje z książki

 • ”Metodologia Work the System to narzędzie do zarządzania, kontrolowania, analizy i utrzymania systemów osobistych. To główny mechanizm kontrolujący organizowanie się w efektywne życie: życie spokoju i dobrobytu.”

 • Skup się na obszarach swojego życia, na które masz wpływ. Kiedy koncentrujemy się na wydarzeniach poza nami, których nie możemy kontrolować, pomijamy niedoskonałe aspekty naszego własnego życia, na które mamy wpływ.

 • Ogólnym dokumentem dotyczącym zasad działania jest Twoja Konstytucja, zbiór wytycznych dotyczących podejmowania decyzji w przyszłości. „Procedury robocze to Twoje prawa, zasady twojej gry.” Autor zaleca także każdemu, stworzenie trzech dokumentów. Pierwszy, który chcemy stworzyć, to „Cel strategiczny”. Carpenter mówi, że powinien to być dokument jednostronicowy, który określa cele biznesowe i opisuje metodologię biznesową. Wymienia także mocne strony firmy i wymagane działania.

 • Drugim sugerowany dokument to „Ogólne zasady działania”. Tutaj przedstawiamy wytyczne, których chcemy używać do podejmowania decyzji. (Dobrze jest zrobić taki zestaw, również dla swojego życia osobistego.) Te zasady pozwolą Ci poruszać się w lepiej zdefiniowanym kierunku. Ogólne zasady działania stanowią podstawę codziennej pracy, aby osiągnąć wyznaczony cel.

 • Trzeci i ostatni z nich to w rzeczywistości zestaw dokumentów. Przedstawiają krok po kroku procedurę dla każdej funkcji firmy. Carpenter opisuje je jako dokumenty „na poziomie ulicy”. Innymi słowy, powinieneś być w stanie wyciągnąć osobę z ulicy, aby ta osoba postępowała zgodnie z procedurami krok po kroku i wykonała zadanie zgodnie z ustalonym standardem. W miejscu pracy, ciągłość systemu występuje najpierw jako pisemne opisy działania i upewnienie się, że odpowiedzialne strony postępują zgodnie z dokumentacją. Wysokiej jakości produkty lub usługi, stabilny personel i rentowność są wynikiem systemów jakości, które je produkują, a nie odwrotnie.

 • Ciężko jest przyznać, że powtarzający się osobisty ból nie jest często wynikiem wadliwego świata, ale częściej efektem naszych własnych wadliwych systemów osobistych, które możemy naprawić. W przypadku powtarzających się problemów istnieje ścieżka do rozwiązania ich. Rozłóż nieefektywny system i napraw poszczególne elementy jeden po drugim. Życie jest uporządkowanym zbiorem indywidualnych schematów, z których każdy może być ulepszony i udoskonalony po jednym na raz.

 • Zapytaj siebie: 
  1. Czy istnieje poważny problem, z którym obecnie się borykasz?
  2. Czy możesz podzielić go na drobne elementy i zacząć naprawiać go „małymi krokami”?
  3. Czy coś, co robisz z ciałem, sprawia, że jesteś mniej wydajny?
  4. Czy nie skupiasz się na zarządzaniu systemami w niektórych obszarach, jednocześnie sabotując siebie w innych?

 • „Przestań szukać nagłego rozwiązania problemów. Porzuć ideę, że życie jest zawiłe i tajemnicze, pozbądź się złożoności i przejdź do pracy, naprawiając nieskuteczne mechanizmy jeden po drugim.” Można zrekompensować negatywny wynik powtarzającego się problemu, ale bez naprawy błędnego systemu, który spowodował problem, sytuacja powtórzy się.

 • ”Jaka jest najważniejsza różnica między menedżerem dużego, odnoszącego sukcesy biznesu a menedżerem małej, zmagającej się firmy? Pierwszy zarządza systemami, drugi radzi sobie ze złymi wynikami.”

 

Opracuj swój system

Działaj według swoich praw, które zostały starannie przemyślane. Jeśli widzisz, że wymagają one poprawy, nie odchodź od nich całkowicie. Najzwyczajniej w świecie uwzględnij te poprawki i kontynuuj grę według własnych zasad.
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chcesz ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić (obecnie tylko w języku angielskim): kliknijDodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o