Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

WebShows – Krzysztof Gonciarz. Lekcje z książki.

WebShows – Krzysztof Gonciarz. Lekcje z książki.

Hej, miło Cię widzieć

Pogadamy dzisiaj o książce bardzo znanej osoby w polskim internecie. Nosi ona tytuł, „WebShows: sekrety Wideo w Internecie”. Zawiera masę przydatnych informacji od człowieka z ogromnym doświadczeniem w tej branży. Vlogi nagrywane przez autora książki oglądane są przez setki tysięcy osób. Pewnie domyślasz się już o kim mowa. Tak jest, Krzysztof Gonciarz. 🙂


Parę słów o autorze

Krzysztof Gonciarz – polski publicysta, podróżnik, vloger i autor książek. Były dziennikarz portalu Gry-Online. Obecnie znany jest za sprawą prowadzenia dwóch kanałów w serwisie YouTube: komediowego Zapytaj Beczkę oraz prywatnego vloga.Najważniejsze lekcje z książki

 • Sztuka prezentacji treści przed kamerą i mikrofonem wymaga dużo pracy i cierpliwości. Jest to jednak umiejętność, którą każdy może nabyć. Nie jest ona przeznaczona tylko dla „wybrańców”.

 • Treści w Internecie mają dużo bardziej osobisty charakter niż te telewizyjne i należy to postrzegać jako niesamowitą zaletę. Unikaj mocno formalnego przekazu, jeśli nie chcesz kreować się na „poważną” osobę. Mów do kamery jak do najlepszego przyjaciela. Nie bój się dodać czegoś „ekstra” od siebie.

 • Produkując wideo w internecie, na początku będziesz musiał robić wszystko sam. Dzięki temu nabędziesz umiejętności niezbędne do obsługi Twoich materiałów. Być może ucierpią na tym Twoje możliwości, jeśli chodzi o ilość wyprodukowanych nagrań. Jednak ta wszechstronność wyrobi bezcenny zmysł produkcyjny.

 • Osoba idealnie nadająca się do pracy przy web video wykazuje głód wiedzy w trzech kierunkach: chce być prezenterem, redaktorem i producentem.

 • Pamiętaj, by nie mówić zbyt płasko – baw się intonacją wznoszącą i opadającą. Jeśli chcesz zaciekawić swoich widzów, sam musisz być zajarany tym o czym mówisz. Nie opowiadaj jakbyś był znudzony. Zaskakuj odbiorcę czymś, czego się nie spodziewa. Jakieś nagłe wydarzenie lub zadziwiając historia będzie utrzymywać ich zaciekawienie tematem. Osoby publiczne uważane za szczere bardzo często są po prostu lepszymi mówcami niż ci, w których dostrzegamy kłamców.

 • Kiedy trzymasz mikrofon w ręce i występujesz przed kamerą, trzymaj go pewnie – niech będzie widać, że to Twoje narzędzie pracy. Nie baw się palcami, nie wywijaj nim gdzie popadnie – takie zachowania zdradzają brak doświadczenia.

 • Umiejętność improwizowania przed kamerą trzeba rozbić na dwie składowe: mówienia bez czasu na namyślenie się (potocznie: mówienia co ślina na język przyniesie), oraz mówienia na konkretny temat.

 • Jeśli czujesz, że zrobiłeś dobre wrażenie, skończ szybko i nie “rozmywaj” przekazu przez dwuminutowe pożegnanie ze słuchaczami. Lepiej skończyć nagle, a mocno.

 • Jeśli czytasz bądź wygłaszasz cudzy tekst, musisz doskonale rozumieć, o co w nim chodzi. Jeśli tego nie zrobisz odbiorca szybko zauważy, że jesteś zmieszany tematem, o którym mówisz. Wzbudzi to negatywne emocje u widzów.

 • Wynoszenie lekcji z krytyki, nawet tej najbardziej chamskiej, jest trudne, ale też jest wielkim triumfem każdego, kto jest w stanie się na to zdobyć. Zawsze staraj się dostrzec, co możesz poprawić w swojej twórczości. Fakt, trafisz na komentarze, które składają się z samych obelg, jednak nie o nich mowa. Większość osób, może nawet nieświadomie swoją wypowiedzią będą Ci dawać wskazówki, co możesz udoskonalić.

 • Jako prezenter nie musisz być ograniczony swoim pierwotnym wizerunkiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować sił w nowych formatach, nowych stylach prezentacji oraz ukierunkować programy na nieco inną grupę docelową. Odbiorcy nie wiedzą czego chcą, dopóki się im tego nie da.

 • Jako początkujący producent zadbaj o minimalny poziom jakości produkcyjnej, który będzie strawny dla przypadkowego widza. Potencjalni inwestorzy i partnerzy biznesowi boją się wizerunkowego ryzyka związanego z produkcjami tworzonymi „na kolanie”. Zadbaj o jakość w miarę swoich możliwości. Nie musisz sięgać od razu po produkty z najwyższej półki. Audio powinno być przyjemne dla uchaa,a obraz nie może wyglądać na nagrany przysłowiowym „ziemniakiem”.

 • Nie należy zawsze zakładać, że materiał musi być kuloodporny, a każde nasze przemyślenie i wniosek dopracowywane tygodniami. Zacznij działać. Idealnie pasuje tutaj jedno z moich ulubionych haseł, done is better than perfect.

 • Każdą zasadę można łamać, ale żeby je łamać, trzeba je znać. Zapoznaj się dobrze z trendami panującymi w Twojej kategorii wideo. Sprawdź, które materiały są najlepiej odbierane wśród grupy docelowej. Nadaj swoim materiałom jakąś unikalną cechę. Zamiast daną koncepcję bezmyślnie kopiować, należy się inspirować: udoskonalić i nadać jej swój własny charakter.

 • Długie wideo są lepsze w konwertowaniu przypadkowych widzów na fanów, ale też przypadkowych widzów mają sporo mniej niż ich krótkie odpowiedniki. Przy produkcji zadbaj o odpowiedni tytuł i miniaturkę. To najważniejsza reklama dla Twojej produkcji.

 • Kiedy wdajesz się w nieelegancką dyskusję z agresywnym komentatorem w Internecie, praktycznie zawsze tracisz na wizerunku. Najzwyczajniej w świecie ich unikaj.

 • Zamiast kręcić jeden film z omówieniem pięciu tematów, czasem lepiej nagrać pięć krótszych filmików – to wcale nie „nabijanie odsłon”, ale umożliwienie widzom wygodnego dotarcia do interesującej ich treści.webshows - kamykworld.pl

Co o tym sądzisz?

„WebShows: sekrety Wideo w Internecie” przekazuje wiele cennych informacji, z którymi każdy początkujący producent powinien się zapoznać. Daj mi znać w komentarzu, który punkt najbardziej do Ciebie przemawia.
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chcesz ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: webshows.pl
Dzięki, że wpadłeś. Do usłyszenia! 🙂2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Mateusz KamińskiPatryk Tarachoń Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Patryk Tarachoń
Gość

Akurat tę książkę chcę zamówić od jakiegoś czasu. Dzięki za wypowiedź na jej temat, pomogłeś mi w podjęciu decyzji. 🙂