Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Sztuka zwycięstwa – Knight Phil, Nike. Lekcje z książki.

Sztuka zwycięstwa – Knight Phil, Nike. Lekcje z książki.

Hej, lubisz biegać?

Na pewno słyszałeś o Nike. Zastanawiałeś się może, przez co musiała przejść ta firma? Lepiej bym to określił mówiąc, przez co przeszedł jej założyciel Phil Knight. To właśnie o jego książce pt. „Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE” porozmawiamy. Jest to bardzo ciekawa historia opisująca jego drogę do stworzenia firmy, którą wszyscy dziś znamy.

Parę słów o autorze

Philip Hampson Knight jest amerykańskim magnatem biznesowym i filantropem. Pochodzący z Oregonu, jest współzałożycielem i prezesem zarządu Nike, Inc., wcześniej pełnił funkcję prezesa i dyrektora generalnego firmy. Od stycznia 2018 r. Knight znalazł się w rankingu Forbesa jako 28. najbogatszy człowiek na świecie, o szacowanej wartości 30 mld USD.

„Tchórze nigdy nie wyruszyli tą ścieżką, a słabi pomarli w drodze – zostaliśmy tylko my.”

Najważniejsze lekcje z książki

  • Czy pamiętasz o osobach, które często wyświadczają dla Ciebie jakieś drobne przysługi? Nie zapominaj, aby wyrazić im wdzięczność. Mogą wydawać się to małe rzeczy, jednak nie wiesz ile wysiłku może ich to kosztować.  Doceń ludzi którzy się dla Ciebie poświęcają i pokaż im, że zależy Ci na nich.
  • Podchodź do swoich celów z myślą „Odpocznę, kiedy na to zapracuję”. Realizacja marzeń wymaga często wielu wyrzeczeń. Jest to nieodzowny element drogi do osiągania wielkich rzeczy. Nie podchodź do czegokolwiek z myślą, że Ci się to należy. Świat nie obdarowuje nikogo za samą chęć posiadania czegoś. Jeśli naprawdę tego pragniesz, to zrobisz wszystko, żeby to zdobyć. Oczywiście, nie krzywdząc przy tym innych.
  • Początki są zawsze ciężkie. Twój cel może wydawać się odległy. Nie patrz z przerażeniem na efekt końcowy Twoich wysiłków. To fakt. na samym początku drogi wydaje się to wręcz nieosiągalne. Zamiast rozmyślać nad tym, jak wiele przed Tobą rozłóż cel na mniejsze etapy. Pomoże Ci to ustalić jakie kroki masz podjąć. Ten kto przenosi góry, zaczyna od noszenia kamyków.
  • Nie jesteś jedyną osobą na świecie, który ma dany problem. Jest wiele osób, które się z nim uporały i przekazały światu cały ten proces. Bierz przykład z ludzi, którzy doszli do miejsca, w którym chcesz się znaleźć. Nie przeżyjesz życia w taki sam sposób jak oni, jednak zaczniesz dostrzegać różnice w podejściu osób, które osiągnęły sukces.
  • Każdy odczuwa strach, jednak mało kto potrafi sobie z nim radzić. Znajdź swój własny sposób na kontrolowanie go. Możesz zaczerpnąć tutaj wiedzy od osób, które doszły tam gdzie chcesz się znaleźć. Wypróbuj ich sposoby i zobacz, czy sprawdzą się w Twoim przypadku.
  • Nie przenoś emocji do negocjacji. Nie myślisz wtedy racjonalnie i prawdopodobnie powiesz coś, czego będziesz żałować. Zachowaj trzeźwy umysł i nie odpowiadaj wybuchem emocji, jeśli się nie zgadzasz.
  • 24 godziny to mnóstwo czasu. Nie marnuj swojego dnia na czynności, które nie dają Ci żadnej wartości. Potrzebujemy rozrywki, jednak przeznaczanie na nią większości swojego dnia w dłuższym terminie, nie przyniesie nam nic dobrego. Ogranicz pożeracze czasu, typu przeglądanie tablicy na Facebook’u do minimum.
  • Otaczaj się ludźmi mądrzejszymi od siebie. Tylko przy nich będziesz mógł się rozwijać. Nic nie zapewni Ci tak szybkiego rozwoju jak towarzystwo i wspólna praca z osobami bardziej doświadczonymi.
  • Buduj wartościowe znajomości. Pojawiaj się na spotkaniach, na których wiesz, że spotkasz ambitnych ludzi. Być może kiedyś będziesz mógł nawiązać z nimi współpracę. Jest to także dobry sposób, żeby nauczyć się od nich czegoś nowego.
  • Cel końcowy z pewnością jest świetną motywacją, jednak przyjdą gorsze dni. Doceń czas trwania przygody. Spójrz jak bardzo się rozwinąłeś podczas pokonywania tych wszystkich problemów. Ustal kroki do osiągnięcia celu, w taki sposób, aby sprawiały Ci jak najwięcej przyjemności.  Jeśli musisz wykonywać jakąś czynność, której nie cierpisz, postaraj się znaleźć kogoś kto to uwielbia i nawiąż z nim współpracę.

sztuka zwycięstwa kamykworld.pl

Sztuka zwycięstwa, to jest to!

Polecam, żebyś przeczytał tę książkę. Jest w niej tyle genialnych informacji. Czytając ją odniosłem wrażenie jakbym znał osobiście autora. Niesamowity człowiek, którego otaczali niesamowici ludzie. Daj mi znać, co o tym sądzisz w komentarzu.
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chciałbyś ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówićkliknij
Do usłyszenia! 🙂4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Mateusz KamińskiPatryk TarachońTymo99 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tymo99
Gość
Tymo99

Ten kto przenosi góry, zaczyna od noszenia kamyków 😉