Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Sztuka negocjacji w stylu Donalda Trumpa. Lekcje z książki.

Sztuka negocjacji w stylu Donalda Trumpa. Lekcje z książki.

Hej, ponegocjujemy?

Chciałbym z Tobą porozmawiać o poradach bardzo ciekawego, kontrowersyjnego człowieka. Mam tu na myśli obecnego prezydenta USA, tak jest Donalda Trumpa. Jego książka „Sztuka negocjacji” przekazuje wiele przydatnych porad, które możesz wdrożyć od zaraz. Umiejętność negocjacji jest bardzo ważna. Negocjujemy w życiu codziennym. Wbrew pozom, nie robią tego tylko przedsiębiorcy. Okej dość gadania, przejdźmy do konkretów.

„The worst thing you can possibly do in a deal is seem desperate to make it. That makes the other guy smell blood, and then you’re dead. The best thing you can do is deal from strength, and leverage is the biggest strength you can have. Leverage is having something the other guy wants. Or better yet, needs. Or best of all, simply can’t do without. Unfortunately, that isn’t always the case, which is why leverage often requires imagination, and salesmanship.”

Najważniejsze lekcje z książki

  • Sprawdź umowę po przeprowadzonych rozmowach. Często istotne informacje zapisane są małym drukiem. Na pierwszy rzut oka wydają się nieznacznym zapisem, jednak mogą zawierać kluczowe dla nas wiadomości.
  • Negocjatorzy nie zawsze mówią prawdę. Często ryzykują jakimś stwierdzeniem, aby uzyskać lepsze warunki umowy. Nie bój się zakwestionować tego, co mówi druga strona. Negocjacje to twarda gra, w której trzeba być stanowczym i nie bać się postawić na swoim.
  • Znajdź podobieństwa między Tobą, a stroną przeciwną. Nie zaczynaj od kwestii, w których się nie zgadzacie. Pomoże to znaleźć wspólny język.
  • Najważniejsze w końcowym efekcie negocjacji jest, to aby każdy uzyskał zadowalające korzyści. Obie strony muszą być usatysfakcjonowane. W innym przypadku, współpraca nie dojdzie do skutku lub jedna ze stron nie będzie w pełni zaangażowana.
  • Wykorzystuj termin ostateczny negocjacji. Presja czasu zmusi stronę przeciwną do bardziej gwałtownych decyzji. Pozwoli Ci to przejąć prowadzenie podczas rozmów.
  • Niedoświadczeni negocjatorzy zbyt często polegają na natychmiastowych korzyściach finansowych wynikających z rozmów. Zysk z negocjacji nie musi być gotówką. Często ważniejsze są przywileje, które będą przynosić korzyści w dłuższym terminie.
  • Dowiedz się jak najwięcej, co satysfakcjonuje stronę przeciwna. Da Ci to większą kontrolę podczas negocjacji. Będziesz wiedział, który obszar jest najbardziej czułym punktem drugiej strony. Pozwoli Ci to także stawiać warunki tak, aby uzyskać korzystne warunki w zamian za ustępstwa w polu zainteresowań strony przeciwnej.
  • Szczegółowo sprawdź wszystkie informacje dotyczące negocjacji. Im więcej wiesz o zawieranej umowie tym lepiej. Dowiedz się kim są negocjatorzy po drugiej stronie. – jakie jest ich wykształcenie, jak duże mają doświadczenie. Dzięki temu będziesz wiedział, czym możesz ich zaskoczyć podczas rozmów.
  • Najlepszy wynik negocjacji to taki, w którym obie strony czują, że uzyskały to na czym im zależało. Doprowadzi to do owocnej współpracy obu stron i wyrobienia sobie dobrej opinii wśród pobliskich przedsiębiorstw.
  • Pozwól na nieważne ustępstwa dla strony przeciwnej. Po „oddaniu” im paru przywilejów, będą czuli się zobowiązani, aby oddać Ci przysługę. Da Ci to większe szanse, żeby wynegocjować Twój priorytet.
  • Po ustaleniu pewnych kwestii podsumuj, co udało się uzgodnić. Prowadź dziennik, w którym dokładnie opisujesz postępy negocjacji. Zaznaczaj dokładnie, na czym stanęły ostatnie rozmowy oraz do jakich wniosków doszliście.
  • Trzy najważniejsze zasady negocjacji to: zaufanie, dobre relacje, satysfakcja. Dbaj o swój interes, jednak nie zapominaj o stronie przeciwnej. Nawiązanie owocnej współpracy przyniesie Ci najwięcej korzyści. Nie zaniedbuj potrzeb drugiej strony.

sztuka negocjacji

Zaufanie, dobre relacje, satysfakcja

Zadbaj o te trzy aspekty, a nie wyjdziesz z żadnej rozmowy niezadowolony. Tak mógłbym podsumować tę książkę. Daj mi znać w komentarzu, co o tym sądzisz. Zapraszam do przeczytania poprzednich postów, w których opisałem inne ciekawe książki. 🙂

Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chciałbyś ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: kliknij

Do usłyszenia! 🙂Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o