Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Reguła 5 Sekund – Mel Robbins. Lekcje z książki.

Reguła 5 Sekund – Mel Robbins. Lekcje z książki.

Miło Cię widzieć!

Pogadamy trochę o produktywności i motywacji. A dokładniej poruszymy lekcje zawarte w książce pt. „Reguła 5 Sekund”. Wymaga ona od nas trochę samodyscypliny, jednak czym jest chwilowy dyskomfort w porównaniu z osiągnięciem wymarzonego celu. Przejdźmy do konkretów!


Parę słów o autorze

Melanie „Mel” Robbins jest amerykańską komentatorką CNN, autorką książek i mówczynią motywacyjną.

„It’s not about making it perfect, it’s about taking action, getting a result, and adjusting accordingly.”Najważniejsze lekcje z książki

 • Kiedy liczysz wstecz, mentalnie zmieniasz bieg w głowie. Przerywasz domyślne myślenie. Odliczanie odciąga Cię od Twoich wymówek i skupia umysł na kontynuowaniu czynności. Na przykład: Jeśli poczujesz się zbyt zmęczony, aby ćwiczyć, policz 5- 4- 3- 2- 1 i idź na trening. Nie analizuj tego czy warto to zrobić i nie poświęcaj czasu na wymyślanie kolejnych wymówek. Brzmi to dziwacznie, jednak z czasem wyrobisz sobie nawyk, który będzie pchał Cię do przodu w trudnych chwilach. Te proste odliczanie będzie znakiem dla Twojego umysłu, że czas podjąć działanie.

 • Myślenie, że aby się zmienić musisz „czuć” chęć lub motywację do działania, to kompletne nieporozumienie. Gdy nadejdzie czas, aby zacząć działać, nie poczujesz się zmotywowany. W rzeczywistości nie będziesz miał ochoty na robienie czegokolwiek. Jeśli chcesz poprawić swoje życie, musisz wyrobić sobie nawyk wykonywania danej czynności.

 • Różnica między ludźmi, którzy spełniają swoje marzenia, a tymi, którzy ich nie spełniają to odwaga i dyscyplina. Reguła 5 sekund zmusza Cię do zaprzestania ciągłego rozmyślania i podjęcia działania.

 • Lubimy myśleć, że używamy logiki, kiedy podejmujemy decyzje, ale tak nie jest. Według neurobiologa Antonio Damasio, to nasze uczucia decydują o tym w 95% przypadków. Czujesz, zanim pomyślisz. Czujesz, zanim zaczniesz działać. I w ten sposób ostatecznie podejmujesz decyzje w oparciu o to. Za każdym razem kiedy coś powinieneś zrobić, ale czujesz się niepewnie lub się boisz po prostu przejmuj kontrolę licząc wstecz 5- 4- 3- 2- 1. To uspokoi Twój umysł. Następnie podejmij działanie, gdy dojdziesz do 1.

 • Najszybszym sposobem wdrożenia reguły 5 sekund jest rozpoczęcie prostego Wake Up Challenge, które możesz zrobić jutro rano. Po prostu ustaw alarm na 30 minut wcześniej niż zwykle, a gdy zadzwoni, zrób odliczanie 5- 4- 3- 2- 1 i wstań z łóżka.

 • Życie codzienne pełne jest chwil, które są przerażające, niepewne i trudne. Stawienie czoła tym chwilom i odblokowanie szansy, magii i radości w Twoim życiu wymaga ogromnej odwagi. Urodziłeś się z nią i możesz ją wykorzystać w dowolnym momencie. To nie jest kwestia zaufania, wykształcenia, statusu, osobowości czy zawodu. To po prostu kwestia wiedzy jak ją wykorzystać, kiedy jej potrzebujesz.

 • Powtarzaj sobie, że już TERAZ jesteś gotowy do podjęcia jakiegoś wyzwania zamiast pytać: „Czy jestem gotów, aby to zrobić?” Nigdy nie poczujesz się gotowy. W momencie, w którym pojawi się chwila zwątpienia użyj Reguły 5 Sekund, aby dać sobie ostatni impuls.

 • Kiedy zwlekasz ze swoim działaniem robisz coś niebezpiecznego. Celowo przekonujesz siebie “To nie jest odpowiednia moment”. Działasz wbrew swoim marzeniom. Pamiętaj, że częściej będziesz wspominał i żałował rzeczy, których nie zrobiłeś.

 • Musisz zdać sobie sprawę, że Twoje cele są ważniejsze niż powiadomienia w telefonie. Po prostu je usuń. Kiedy zaczniesz usuwać rozpraszacze, będziesz w stanie skupić się na obecnej chwili i rzeczach, które są ważne.

 • Spędzamy zbyt wiele czasu i energii, martwiąc się o rzeczy, na które nie mamy wpływu. Kluczem jest złapanie się, gdy zaczniesz się przejmować, a następnie odzyskanie kontroli mentalnej, używając Reguły 5 Sekund. Zacznij także zadawać sobie pytania; „Za co jestem wdzięczny?” lub „Co miło wspominam?”.

 • Wielkim błędem, jaki popełniają ludzie, jest myślenie, że pewność siebie jest kwestią osobowości. Jest ona niczym innym jak wiarą w siebie, swoje pomysły i możliwości. Każdy może się tego nauczyć. To nie jest cecha osobowości. To umiejętność.

 

Wygląda niepozornie…

Za to zmienia bardzo wiele. Reguła 5 sekund pozwala wyrobić sobie nawyk, który ułatwi nam wchodzenie w „tryb pracy”. Po dłuższym czasie stosowania tej metody, ukończenie odliczania będzie niczym włączenie wyższego biegu w naszym umyśle. Dzięki, że jesteś! Do usłyszenia! 🙂
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chcesz ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: kliknij4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Mateusz KamińskiPatryk TarachońAleksandra Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aleksandra
Gość

Nie słyszałam jeszcze o tej metodzie i chętnie ją wypróbuje 😀
A poza tym świetny blog. Lubię czytać Twoje wpisy.

Patryk Tarachoń
Gość

Jeśli nie czujemy, że czegoś chcemy, nie powinniśmy się zmuszać. Świetny tekst!