Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Pracuj zdalnie. Biuro jest zbędne. Lekcje z książki.

Pracuj zdalnie. Biuro jest zbędne. Lekcje z książki.

Hej, miło Cię widzieć!

Porozmawiamy o książce pt. „Remote: Pracuj zdalnie. Biuro jest zbędne”. Pokazuje ona nowoczesne podejście do prowadzenia biznesu. Zawsze powtarzam, że powinniśmy stosować „akutalne” metody. Nie trzymajmy się starych zasad, które już dawno przestały funkcjonować. To już drugi tytuł od tych Panów na blogu. Muszę przyznać, że ich porady do mnie przemawiają. Nie są skomplikowane i każdy może je wykorzystać.


Parę słów o autorach

Jason Fried i David Heinemeier Hansson są założycielami firmy 37signals, która działa w branży komputerowej i której produktów używają miliony osób na całym świecie. Autorzy wspólnie z pozostałymi pracownikami firmy prowadzą również niezwykle popularny blog Signal vs. Noise.


„If you run your ship with the conviction that everyone’s a slacker, your employees will put all their ingenuity into proving you right.” 


Najważniejsze lekcje z książki

 • Firma odpowiednio zbudowana wokół pracy zdalnej nie musi mieć sztywno ustalonego harmonogramu. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy twórczej. Kiedy spotkania twarzą w twarz nie są wymagane, pozwala to powrócić do pracy, gdy głowa znów wejdzie na pełne obroty.

 • Powiedzmy, że każdego ranka spędzasz trzydzieści minut jazdy w godzinach szczytu, a kolejne piętnaście zajmuje dojście do samochodu i biura. To 1,5 godziny dziennie, 7,5 godziny tygodniowo i około 300/400 godzin rocznie. Spójrz jak wiele czasu tracicie wraz ze swoimi pracownikami na nic nie wnoszącą czynność. Praca zdalna umożliwi zaoszczędzenie go.

 • Pozwalanie ludziom na zdalną pracę polega na promowaniu jakości życia, na uzyskiwaniu dostępu do najlepszych ludzi, bez względu na to, gdzie się znajdują. Umożliwia to również zmniejszenie wydatków za biura.

 • Jeśli siedzisz w wydzielonym pomieszczeniu przeznaczonym do pracy, masz znacznie lepsze warunki, aby się skupić. Jeśli to nie jest możliwe lub niewystarczające, zawsze możesz spróbować pracować poza domem. Pracując zdalnie nie jesteś ograniczony do przebywania w jednym pomieszczeniu.

 • Istnieje wiele narzędzi, które ułatwiają udostępnianie ekranu i wspólną pracę online. Skorzystaj ze współdzielonego ekranu, aby współpracować ze wszystkimi, od przechodzenia przez prezentację, przez przeglądanie najnowszych zmian w witrynie, szkicowania w programie Photoshop, po zwykłą edycję prostego tekstu.

 • Nie przetrzymuj ważnych rzeczy w komputerze lub skrzynce odbiorczej pojedynczej osoby. Udostępnij je na otwartą przestrzeń np. Dropbox, a nikt nie będzie musiał kontaktować się z tą jedną osobą, aby wykonać swoją pracę. Wyeliminujesz dzięki temu niepotrzebne zamieszanie.

 • Wszyscy potrzebujemy przerw podczas pracy. Pokoje rozmów i komunikatory to świetny sposób na krótką przerwę i interakcję z członkami zespołu. Świetnym rozwiązaniem będzie tutaj program Slack.

 • Jeśli jesteś właścicielem firmy lub menedżerem, pozwolenie lokalnym pracownikom na zdalną pracę to świetny pierwszy krok w kierunku sprawdzenia, czy taki tryb się sprawdzi. To niskie ryzyko, a jeśli to nie wypali, ludzie znów mogą zacząć pracę w biurze.

 • Zbyt wiele spotkań może zniszczyć morale i motywację. Ponadto spotkania są głównym rozpraszaczem. Wymagają od pracowników, aby przerwali wykonywaną pracę i zajęli się czym innym. Organizuj je tylko wtedy, gdy macie do omówienia naprawdę kluczową sprawę.

 • Zakładając, że osoba, którą planujesz zatrudnić, spełniła Twoje podstawowe wymagania w zakresie umiejętności, kompetencji itp. Następnym krokiem jest ustalenie, czy pasuje ona do kultury firmy. Mimo tego że będzie pracować zdalnie, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zatrudnieniu warto ją poznać osobiście. Możesz dowiedzieć się wiele o danej osobie spotykając ją twarzą w twarz.

 • Stwórz tygodniowy wątek dyskusyjny, na którym możecie omówić, nad czym pracujecie i nad czym macie zamiar pracować. Pomoże to utrzymać porządek w wykonywanych zadaniach.

 • Myślenie na arenie międzynarodowej, jeśli chodzi o rekrutację pracowników, nie tylko drastycznie zwiększa pulę talentów; sprawia także, że jesteś lepiej przygotowany do walki z rynkiem globalnym.

 • Większość spraw zostaje rozstrzygnięta za pośrednictwem poczty e-mail, czatu lub forów dyskusyjnych. Bycie dobrym pisarzem jest istotną częścią bycia dobrym zdalnym pracownikiem.

 • Najlepszym sposobem na trafne osądzenie kandydata na dane stanowisko jest zlecenie mu do wykonania zadania. Takie wstępne zatrudnienie powinno mieć formę jedno lub dwutygodniowego mini-projektu.

 

Czas spróbować czegoś nowego

Czasami warto odejść od starych przekonań i dać szansę tym nowym. Nie zawsze muszą być trafne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby powrócić do starego modelu. Daj mi znać, co o tym sądzisz w komentarzu.
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chcesz ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: kliknij
Do usłyszenia! 🙂4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Mateusz KamińskiAleksandraPatryk Tarachoń Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Patryk Tarachoń
Gość

Godzina dojazdu do pracy i powrotu to już 2h. stracone. Praca po 8-9 godzin dziennie, odbiera energię i siłę na czas dla siebie. Ostatecznie w ciągu tygodnia tylko pracujesz i śpisz. Chciałbym mieć coś swojego.

Aleksandra
Gość

Dojazdy są jedną z gorszych rzeczy w pracy poza domem. Jednak, zamiast jeździć samochodem, można korzystać z autobusów, pociągów, a w międzyczasie coś poczytać czy posłuchać. Co do innych aspektów, to praca zdalna wydaje się lepsza, ale nie każdy zawód może sobie na nią pozwolić.