Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Potęga teraźniejszości. Najważniejsze lekcje z książki.

Potęga teraźniejszości. Najważniejsze lekcje z książki.

Hej! To co, czytamy?

Dzisiaj poruszę duchowy temat. Przedstawię Ci najważniejsze lekcje, które wyciągnąłem z książki pt. „Potęga teraźniejszości”. Myślę, że czasami warto się zatrzymać i zastanowić nad wartościami, które wyznajemy. Zbyt często godzimy się na warunki, które stawia nam społeczeństwo. A może tak, mam inny plan na siebie? Najpierw pomyśl o swoim szczęściu. Wymaga to głębszego zastanowienia się.
Ćwiczenie czegoś takiego jak “bycie obecnym” może wydawać się śmieszne. Wielu ludzi zapomniało, co to właściwie znaczy. W pogoni za lepszą przyszłością zapominamy o chwili, która dzieje się tu i teraz. Usiądź wygodnie i zwolnij, chociaż na czas czytania tego tekstu. 🙂

”Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży. Rzeczywistość pierwotna tkwi wewnątrz, a zewnętrzna jest wobec niej wtórna.”

Parę słów o autorze

Eckhart Tolle jest współczesnym nauczycielem duchowym, autorem książek i wykładów z dziedziny duchowości. Nie jest związany z żadną konkretną religią ani tradycją.

Najważniejsze lekcje z książki

  • Skoncentruj się na oddechu i odczuciach fizycznych. To jeden z pierwszych kroków, aby wytrenować “bycie obecnym”. Dobrym sposobem na ćwiczenie uważności jest medytacja. Usiądź w wygodnym miejscu i skup się na tym jak oddychasz. Obserwuj jak powietrze swobodnie przez Ciebie przepływa. Jeśli zgubisz się i zaczniesz myśleć o problemach, to nic. Spokojnie, wróć do obserwacji oddechu. Na początek spróbuj medytować przez 5 minut dziennie. To niewiele, a może przynieść dużo korzyści. Stopniowo możesz zwiększać ten czas. 
  • „Nigdy nie było takiego czasu, gdy życie nie działo się teraz.” Zbyt wiele czasu spędzamy na analizowaniu tego, co było i będzie. Przeszłość minęła i nie powróci. Przyszłość nigdy nie jest pewna i nie wiemy czy nadejdzie. Wszystko co mamy, to chwila obecna. Każdemu zdarzało się rozpatrywać najgorsze możliwe scenariusze, które nigdy nie miały miejsca. Nadmierne myślenie o jakiejś sprawie, powoduje niepotrzebny stres
  • Obecna chwila jest wszystkim co masz. Składaj krótkie wizyty w przyszłości i przeszłości tylko wtedy, kiedy jest to konieczne do podjęcia jakiejś decyzji. Dokonywanie trudnych wyborów wymaga spojrzenia wstecz i przypomnienia, czego nauczyło nas życie. Uwzględnij też przy tym swoje plany. Zapytaj siebie, „Czy ta decyzja przybliży mnie do mojego celu?” Kiedy to zrobisz, nie wracaj tam myślami. Podejmuj decyzje jako obecna wersja Ciebie.
  • Gdziekolwiek jesteś, bądź tam całym sobą. Wszystko, co czujesz, ma miejsce w teraźniejszości. Przeszłość to nic innego jak wszystkie obecne chwile, które minęły, a przyszłość jest tylko zbiorem chwil obecnych, które czekają na przybycie. Uważność jest kluczem do wolności. Osoby „obecne” używają czasu zegarowego, ale są wolne od czasu psychologicznego.
  • Jeśli Twoim zadaniem jest przekazanie pracy naukowej w ciągu 3 dni, żałowanie, że przez cały ten czas zwlekałeś lub martwienie się o to, jak mało czasu Ci zostało, w rzeczywistości ani trochę Ci nie pomoże. Ale jeśli zaczniesz rozwiązywać pierwszy mały problem i stworzysz zarys pracy do wykonania, wszystko zacznie się układać. Nie rozmyślaj, podejmij działanie.
  • Skup się nad samym wykonywaniem czynności, a nie rezultatem końcowym. Jeden z najważniejszych czynników, który zadecyduje o Twoim sukcesie to pokochanie procesu dochodzenia tam. 
  • Złość sprawia, że myślisz i działasz mniej racjonalnie, co często pogarsza sytuację. Zanim cokolwiek odpowiesz w gniewie, poczekaj chwilę. Takie nagłe wyrzucanie emocji powoduje, że mówisz coś, czego normalnie byś nie powiedział. Pozwól emocjom po Tobie spłynąć.
  • Rozmawiasz z kimś, wykonujesz swoją pracę, a myślami jesteś na drugim końcu świata? Zadawaj pytanie „Co dzieje się we mnie, w tej chwili?” Nie analizuj, zwyczajnie obserwuj. Stawianie sobie tego pytania, pomoże Ci opuścić „tryb autopilota” i wrócić do teraźniejszości. 
  • Gdy idziesz przez życie, pozostaw część uwagi dla swojego wnętrza, a nie tylko świata zewnętrznego. Każdego dnia poświęć chwilę, żeby lepiej poznać siebie. Być może jest coś, co od zawsze chciałeś sobie powiedzieć? Pamiętaj „Na głębszym poziomie istnienia, już teraz jesteś kompletny.”
  • Zatrzymaj „Tworzenie czasu”. Naucz się wycofywać uwagę z przeszłości i przyszłości, gdy nie jest to potrzebne. Nie rozmyślaj nad swoimi celami ani nie polegaj na nich w celu spełnienia. Zaakceptuj swoją obecną sytuację. Następnie podejmij działania, które doprowadzą Cię tam, gdzie tego pragniesz.

medytacja, książka potęga teraźniejszości

Dotarliśmy do końca

Daje do myślenia, co? Książka opisuje bardzo wymagający temat. Często łapię się na tym, że odpływam myślami gdzie indziej. Najważniejsza jest świadomość, że zbyt często nam się to zdarza. To pierwszy, duży krok w kierunku poprawy. Daj mi znać, co o tym sądzisz w komentarzu. 🙂
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chciałbyś ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: klik

Zapraszam Cię do przeczytania poprzedniego posta. Opisałem w nim lekcje z książki „Jak stać się bogatym”. Dość kontrowersyjny tytuł, jednak przekazuje wiele cennych informacji.
Dzięki, że mnie odwiedzasz. Do usłyszenia!2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Mateusz KamińskiKaja Wika Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kaja Wika
Gość

Czytając fragmenty tej książki juz widze ze bym sie w niej zakochała. Musze poszukac. Mam nadzieje że w wersji elektronicznej znajdę bo czytam glodnie na Kindle. Super recenzja.