Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Plemię, poprowadź nas – Seth Godin. Lekcje z książki.

Plemię, poprowadź nas – Seth Godin. Lekcje z książki.

Miło Cię widzieć!

Pozwoliłem sobie przetłumaczyć tytuł tej książki na „Plemię, poprowadź nas”. Oryginał nosi nazwę „Tribes: We Need You to Lead Us”. Przekazuje ona wiedzę dotyczącą przywództwa. Autor mówi o cechach, które powinien mieć silny lider.


Parę słów o autorze

Seth Godin jest amerykańskim autorem książek z zakresu marketingu oraz popularnym mówcą.

“Leadership, on the other hand, is about creating change you believe in.” Najważniejsze lekcje z książki

 • Plemię to grupa ludzi połączonych ze sobą, z przywódcą i konkretną ideą. Musisz przekazać ludziom dlaczego powinni podążać za Tobą. „Zaraź” ich swoją wizją oraz poczuciem wykonywania rzeczy wielkich. Grupa potrzebuje tylko trzech rzeczy, aby być plemieniem: przywódcy, wspólnego zainteresowania i sposobu komunikowania się.

 • Szczodre i autentyczne przywództwo zawsze pokona samolubne wysiłki kogoś, kto robi to tylko dlatego, że może. Zastanów się, dlaczego uważasz, że to własnie Ty powinieneś być liderem. Co wyróżnia Cię spośród innych osób? Wielcy przywódcy nie chcą rozgłosu, ale używają go, aby zjednoczyć plemię i wzmocnić jego poczucie celu.

 • Najłatwiej jest zareagować. Drugą najłatwiejszą rzeczą jest odpowiedzieć. Ale najtrudniejszą rzeczą jest zainicjować działanie. Pokaż innym swoje zdecydowanie oraz wiarę w osiągnięcie wymarzonego celu. Ludzie muszą sami zrozumieć, że jesteś odpowiednią osobą, która ich poprowadzi. Plemiona opowiadają o wierze w ideę i społeczność. I są one oparte na szacunku i zachwycie dla przywódcy plemienia i innych członków.

 • Zmiany nie można dokonać, prosząc o pozwolenie. Zmiana jest dokonywana poprzez zdecydowanie działania. Nie pozwól, aby słowa i opinie innych definiowały Twoją rzeczywistość. Częścią przywództwa jest zdolność do trzymania się wizji przez długi czas. Wystarczająco długo, aby krytycy zdali sobie sprawę, że dostaniesz się tam tak czy inaczej.

 • W walce pomiędzy dwiema ideami, najlepsza niekoniecznie wygrywa. Pomysł, który wygrywa, jest tym, który ma za sobą najbardziej nieustraszoną osobę. To, czego ludzie się boją, nie jest porażką. To krytyka.

 • Kiedy rozważasz swoją szansę na osiągnięcie celu, odpowiedz na te pytania:
  1. “Jeśli zostanie to skrytykowane, czy będę cierpieć z jakiegokolwiek mierzalnego powodu?”
  2. “Czy stracę pracę lub ważne przyjaźnie?”
  3. “Co najgorszego może się przydarzyć? Czy nie przesadzam z konsekwencjami moich działań? “

 • Przywódca może pomóc zwiększyć skuteczność plemienia i jego członków poprzez przekształcenie wspólnego zainteresowania w mierzalny cel i zwiększenie pragnienia zmian. Zapewnij członkom grupy narzędzia umożliwiające odpowiednią komunikację, rozwój osobisty oraz pozyskiwanie nowych członków.

 • Tłum to plemię bez przywódcy i komunikacji. Większość organizacji spędza swój czas na marketingu w tłumie. Inteligentne organizacje gromadzą plemię.

 • Istotą przywództwa jest uświadomienie sobie lęku i zobaczenia go w ludziach, których chcesz prowadzić. Strach nie zniknie, ale świadomość jest kluczem do postępu.
 


Świat potrzebuje przywódców – stwórz plemię.

Rób to, w co wierzysz. Zacznij malować obraz ilustrujący Twoją wizję przyszłości. Idź pewnie przed siebie, a odpowiedni ludzie dołączą. Dzięki, że wpadłeś. Do usłyszenia! 🙂
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chcesz ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: kliknijDodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o