Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Mądrzej, szybciej, lepiej – Charles Duhigg. Lekcje z książki.

Mądrzej, szybciej, lepiej – Charles Duhigg.  Lekcje z książki.

Miło Cię widzieć!

Dzisiejsza książka nosi tytuł „Mądrzej, szybciej, lepiej”. Autor porusza temat motywacji, umiejętności wyznaczania celów, skupienia oraz podejmowania decyzji. Określa je jako „sekret efektywności”. Przejdźmy do konkretów.

Parę słów o autorze

Charles Duhigg jest amerykańskim dziennikarzem i autorem non-fiction. Był reporterem The New York Times i jest autorem dwóch książek na temat nawyków i produktywności.

“If you believe you can change – if you make it a habit – the change becomes real.” Najważniejsze lekcje z książki

  • Kiedy ludzie wierzą, że mają kontrolę, pracują ciężej. Aby się zmotywować, musisz czuć, że ją masz. Motywacja jest bardziej jak umiejętność, podobna do czytania lub pisania, której można się nauczyć i doskonalić.

  • Wybory, które są najpotężniejsze w generowaniu motywacji, to decyzje, które robią dwie rzeczy: dają Ci poczucie kontroli nad życiem i nadają Twoim działaniom większy sens. Kiedy zaczynasz nowe zadanie lub konfrontujesz się z nieprzyjemnym obowiązkiem, powinieneś poświęcić chwilę, aby zadać sobie pytanie: “Dlaczego to robię?” Znajdź sens w wykonywanej czynności. Jak przybliża Cię do Twojego celu?

  • Jeśli dajesz ludziom możliwość poczucia kontroli i pozwalasz im ćwiczyć dokonywanie wyborów, zaczną umacniać swoją siłę woli. Gdy będą wiedzieli, w jaki sposób dokonywać wyborów z samowystarczalnością, motywacja stanie się dla nich czymś naturalnym.

  • Aby nauczyć się łatwiej motywować siebie, powinieneś nauczyć się postrzegać swoje wybory nie tylko jako przejawy kontroli, ale także jako afirmacje Twoich wartości i celów. ”Łatwiej jest zorientować się, co się wydarzy, gdy w głowie masz dobrze napisany skrypt.”

  • Odpowiedź na e-mail lub pomoc współpracownikowi może być względnie nieistotna. Motywacja rośnie, gdy zdajesz sobie sprawę, że jest to jednak część większego celu, w który wierzysz i chcesz osiągnąć.

  • Zespoły odnoszą sukcesy, gdy wszyscy czują, że mogą wyrażać swoje poglądy, a członkowie pokazują, że są wrażliwi na to, jak czują się inni.

  • Poprzez rozwijanie nawyku opowiadania historii o tym, co dzieje się wokół Ciebie, uczysz się, gdzie skupia się Twoja uwaga. Zaczynasz dostrzegać wady w swoim postępowaniu, dzięki spojrzeniu na swoje poczynania z drugiej strony. Dobre podejmowanie decyzji zależy od zdolności do wyobrażenia sobie i przewidywania, co wydarzy się później.

  • Problem z wieloma listami rzeczy do zrobienia polega na tym, że kiedy zapisujemy serię celów, w efekcie pozwalamy naszym mózgom wykorzystywać poczucie satysfakcji z każdego ukończonego zadania. Nie skupiamy się wtedy, czy jest to właściwy cel dla naszego rozwoju. Duża ilość obowiązków nie musi oznaczać produktywnych działań.

  • Opisz cele, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe, takie jak założenie firmy lub przebiegnięcie maratonu. Następnie wybierz jeden i podziel go na krótkoterminowe, konkretne kroki. Zadaj sobie pytanie: Jaki realistyczny postęp możesz osiągnąć w następnym dniu, tygodniu, miesiącu? Ile km możesz przebiec jutro i przez następne trzy tygodnie? Jakie są konkretne, małe kroki na drodze do większego sukcesu? Czy otworzysz swój sklep za sześć miesięcy lub rok? Jak zmierzysz swoje postępy?

 

Pierwszy mały krok

Czas podzielić swoje długoterminowe cele na mniejsze, łatwiej osiągalne etapy. Znacznie ułatwi to kontrolowanie kierunku rozwoju, a także nasz oczekiwany efekt końcowy nie będzie tak przytłaczający.
Dzięki, że jesteś. Do usłyszenia! 🙂
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chcesz ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: kliknij

0 0 vote
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk Tarachoń
1 rok temu

Pozytywne samopoczucie w grupie jest istotne. Każdemu z nas lepiej się pracuje, gdy wszyscy możemy wyrazić poglądy wiedząc, że zostaną uszanowane.

Aleksandra
1 rok temu

Ostatnio słyszałam o tym, że warto rozbijać duże zadania na mniejsze 🙂 Wzmacnia to poczucie efektywności i motywację.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x