Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Kreatywność – droga do inspiracji. Lekcje z książki.

Kreatywność – droga do inspiracji. Lekcje z książki.

Hej, miło Cię widzieć!

Dzisiaj znowu książkowo. Pogadamy trochę o „Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji”. Ciekawy tytuł, pokazujący funkcjonowanie firmy Pixar od środka. Stworzyli oni między innymi słynne “Toy Story” , które rozpoczęło bajkową rewolucję. Bardzo wciągająca książka, ukazująca trud jaki musieli przejść założyciele firmy oraz ich sposób zarządzania zespołem.

Parę słów o autorze

Edwin Earl Catmull – informatyk i obecny prezes Pixar and Walt Disney Animation Studios. Catmull przyczynił się do wielu ważnych wydarzeń w dziedzinie grafiki komputerowej.

Pixar Animation Studios jest to amerykańska wytwórnia komputerowych filmów animowanych powstała w 1979 r. jako Graphics Group. Od 1986 niezależna wytwórnia filmowa. W 2006 roku ostatecznie weszła w skład korporacji The Walt Disney Company.

“Failure isn’t a necessary evil. In fact, it isn’t evil at all. It is a necessary consequence of doing something new.”

Najważniejsze lekcje z książki

  • Zadbaj o odpowiedni dobór ludzi do swojego zespołu. Zwróć uwagę na ich intencje. Czy przyszli do Ciebie tylko po to, aby zarobić pieniądze, czy też rozwijać się i brać udział w urzeczywistnianiu wizji firmy. Daj złym pracownikom dobry pomysł, a go zepsują. Daj zły pomysł dobry pracownikom, a wzniosą go na wyżyny.
  • Wybierz ze swojego zespołu osoby, których nie ograniczają myśli, czy coś jest możliwe do wykonania. Mierzcie wysoko i nie skreślajcie pomysłu, bez przeanalizowania go. Organizuj burze mózgów z najbardziej kreatywnymi pracownikami. Potrzebujesz pomysłowych osób dających dużo rozwiązań w krótkim czasie.
  • Akceptowanie zmian jest esencją kreatywności. Nie bój się zmieniać zdania. Jesteśmy ludźmi i uczymy się na błędach. Nie musisz wstydzić się tego, że nie masz racji. Twoje przekonania mogły funkcjonować we wcześniejszym środowisku, w którym się znajdowałeś. Odstaw ego na bok i nie traktuj zwrócenia Ci uwagi, jako obelgi.
  • Jeśli widzisz, że w Twojej firmie coraz częściej występują drobne nieporozumienia, zacznij naprawiać je od razu. Nie ignoruj małych problemów. Mogą stać się zalążkiem dużych.
  • Nie wymagaj od swojego zespołu, aby byli gotowy na każdy możliwy scenariusz. Nie da się być przygotowanym na wszystko. Trzeba dostrzec nieoczekiwany błąd i odpowiednio na niego zareagować. Takie małe „pożary” pokazują jak mocna jest Twoja załoga. Proces rozwiązywania problemów łączy ludzi i buduje silne więzi.
  • Organizuj poranne spotkania z pracownikami. Zapewnij im odpowiednią, luźną atmosferę. Porozmawiaj z nimi o tym, co udało się Wam dokonać. Ustalcie jakie problemy trzeba rozwiązać. Upewnij się, aby zespół wiedział, że wszyscy w firmie mogą swobodnie się wypowiadać i mówić o swoich pomysłach. Ważne jest to, aby być świadomym, czy owe spotkanie w danym czasie jest potrzebne. Nie wybijaj pracowników z rytmu i nie marnuj ich czasu, jeśli wiesz, że nie macie poważnych tematów do omówienia.
  • Szukaj kreatywności i wzorów do naśladowania, wśród żywych przykładów. Nie musisz wymyślać wszystkiego samemu. Daj dowód sobie i pracownikom, że to nad czym pracujecie jest osiągalne. Co więcej, możecie zrobić to lepiej i dojść jeszcze dalej.
  • Pod koniec projektu sprawdź, co wypaliło, a co nie i wyciągnij z tego wnioski. Niech cały zespół przeanalizuje, jakie działania przyniosły najlepsze rezultaty, a co było stratą czasu. Pozwoli to opracować nowszy, bardziej efektywny plan działania.
  • Z czasem kiedy Twoja firma się rozwinie pamiętaj, aby zachować jej korzenie. Pracownicy będą szczęśliwi, że wciąż mogą pracować w takim przedsiębiorstwie do, którego aplikowali na początku swojej kariery. Da im to jeszcze większe poczucie przynależności do grupy.
  • Usamodzielnij swoich pracowników. Nie musisz pilnować wszystkich wykonywanych przez nich zadań. Daj im wolną rękę. Będą wdzięczni, że im zaufałeś. Tym samym, będziesz mógł się bardziej skupić na wykonywaniu swoich obowiązków.

Kreatywność S.A.

Zadbaj o swój zespół

Najważniejsze jest to, aby wiedzieli, że ich zdanie się liczy. Stwórz ludziom miejsce, w którym będą się czuli bezpiecznie oraz zapewnij im możliwość rozwoju. Daj mi znać, co o tym sądzisz w komentarzu. Zapraszam do przeczytania poprzednich postów, w których opisałem inne ciekawe książki. 🙂
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chciałbyś ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: kliknij
Do usłyszenia! 🙂

0 0 vote
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk
1 rok temu

Ważne żeby dobrać odpowiednich ludzi. Nastawionych na sukces, chętnych do pracy i nawet jeśli wątpią w projekt to powinien być ktoś kto wierzy w niego całym sercem i będzie ich ciągną naprzód aż się uda. Jak to powiedział ktoś kiedyś: „Jak się nap**rd*la to nawet jak nie wychodzi to wychodzi”.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x