Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Lekcje z książki

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Lekcje z książki

Hej! Fajnie, że jesteś.

Chcę z Tobą porozmawiać o jednej z moich ulubionych książek. Jej tytuł brzmi dość dziwnie bo, „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. Rady, które otrzymujemy od autora nie są skomplikowane, jednak ich wdrożenie w życie wymaga trochę praktyki. Według mnie jest to pozycja, którą powinien przeczytać każdy, bez wyjątków.

Podcast o książce na Spotify: https://spoti.fi/32mJrTk

Parę słów o autorze

Dale Carnegie był amerykańskim pisarzem i wykładowcą oraz twórcą słynnych kursów z zakresu samodoskonalenia, sprzedaży, szkoleń korporacyjnych wystąpień publicznych i umiejętności interpersonalnych.

„Kiedyś dla kaprysu przez sześć dni nie jadłem. Nie było to trudne. Szóstego dnia odczuwałem mniejszy głód niż pod koniec drugiego. Znam ludzi, a może znasz ich i ty, którzy każąc rodzinie lub pracownikom przez sześć dni nie jeść, czuliby się jak przestępcy. Jednak ci sami ludzie skazują rodzinę i pracowników na życie bez słowa uznania przez sześć dni, sześć tygodni, a czasem i sześćdziesiąt lat. A przecież uznania potrzebują oni tak samo jak jedzenia!”

Najważniejsze lekcje z książki

  • Nie krytykuj, nie potępiaj i nie pouczaj Twojego rozmówcy. Nie traktuj go jako osoby mniej doświadczonej. Nikt nie lubi być osobą, która wie najmniej. Nawet jeśli tak jest, nie dawaj o tym znać dla drugiej osoby. Dzięki temu będzie się czuła swobodnie i zacznie wyrażać swoje myśli szczerze.
  • Staraj się komplementować drugą stronę, jednak nie chwal za każdą drobną rzecz. Po prostu Twoje słowa stracą wtedy na „mocy”. Wyrażaj swoje uznanie szczerze. Jeśli widzisz, że ktoś wykonał dobrze swoje zadanie, nie wahaj się i od razu mu o tym powiedz. Dla Ciebie te słowa mogą nie znaczyć zbyt wiele, jednak nie wiesz, czy druga strona nie potrzebuje właśnie dobrego słowa.
  • Jeśli chcesz kogoś bardziej przekonać do swojego punktu widzenia, wzbudź w tej osobie szczere chęci. Pokaż, że da jej to korzyści. Nie mów o swoich potrzebach. Aby ktoś szczerze zaczął działać w jakimś kierunku, musi mieć przed sobą jasno postawiony cel i znać nagrodę, która czeka na końcu.
  • Nigdy nie układaj swojego życia na podstawie czyjegoś punktu widzenia. Warto wysłuchać bardziej doświadczonej osoby, jednak każda decyzja musi wyjść od Ciebie. Najważniejsze jest Twoje spełnienie. „Szczęście nie przychodzi z zewnątrz. Zależy od tego, co jest w nas samych.”
  • Okazuj ludziom zainteresowanie. Pokaż, że to co mają do przekazania Cię interesuje. Słuchaj uważnie, utrzymuj kontakt wzrokowy, przytakuj i zadawaj pytania. Jeśli widzisz, że jest to dla nich coś ważnego, pozwól im przejąć prowadzenie podczas rozmowy.
  • Podchodź pozytywnie do opinii drugiej strony. Nawet jeśli nie do końca się z nią zgadzasz, dużo się uśmiechaj. Nigdy nie wiesz przez co przeszła ta osoba i skąd wynika taki punkt widzenia. Postaraj się ją zrozumieć i dać poczucie, że chętnie ją wysłuchasz. Okaż szacunek dla poglądów rozmówcy. Nigdy nie mów mu: „Nie masz racji.”
  • Pamiętaj, że własne nazwisko to dla człowieka najsłodsze i najważniejsze spośród wszystkich słów świata.  Jeśli nie widziałeś się z kimś przez dłuższy czas i będziesz je pamiętać, wywrze to bardzo pozytywne wrażenie na drugiej stronie.
  • Zachęcaj rozmówcę, aby mówił o sobie samym. Nie wtrącaj żadnych tematów o swojej osobie. Najzwyczajniej w świecie daj się wygadać drugiej stronie. Niech powie Ci wszystko, co leży jej na sercu.
  • Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej. Nawet jeśli wygrałbyś taki spór, to wasze relacje nie będą już takie same. Druga strona wewnątrz będzie cały czas czuła niechęć do Twojej osoby. Wszelkie nieporozumienia powinny zakończyć się dobrowolną zgodą obu rozmówców.
  • Jeśli nie masz racji, przyznaj to szybko i bardzo wyraźnie. Nie bój się wyjść na osobę mniej doświadczoną. Ludzie będą wiedzieć, że jesteś człowiekiem, który nie wstydzi się przyznać komuś racji. Będziesz dla nich bardziej wartościową, godną zaufania osobą.
  • Mów o tym, co interesuje Twojego rozmówcę. Nie wtrącaj podczas rozmowy niezwiązanych z tym tematów, jeśli druga strona sama o to nie zapyta. Daj mu być „ekspertem” podczas waszej konwersacji. Spraw, aby Twój rozmówca poczuł się ważny i zrób to szczerze.
  • Wytykaj innym błędy tylko pośrednio. Nie mów dosadnie, że nie mają racji. Na przykład: „Masz rację, to co mówisz funkcjonowało przez bardzo długi czas i było to świetnie rozwiązanie. Ostatnio parę rzeczy się zmieniło, które wymagają pewnych zmian. Dlatego w tym przypadku zaproponowałbym…”
  • Zadawaj pytania zamiast wydawać rozkazy. Nikt nie lubi kiedy się mu rozkazuje. Zamiast mówić „Wydrukuj moje dokumenty.”, powiedz „Czy mógłbyś wydrukować moje dokumenty?”
  • Na początku waszej znajomości daj do zrozumienia drugiej stronie, że słyszałeś o niej wiele dobrych słów i jesteś pewien, że jest świetna w swoim fachu. Wystawiaj ludziom dobrą opinię, której będą musieli sprostać.
  • Przed poprawieniem czyjegoś mylnego twierdzenia, przyznaj się do błędu, który sam wcześniej popełniłeś. Postawi Cię to na równi z rozmówcą. Nie będziesz tym, który patrzy z góry i wytyka błędy.

JAK ZDOBYĆ PRZYJACIÓŁ I ZJEDNAĆ SOBIE LUDZI - kamykworld.pl

Uwielbiam tę książkę!

I jak? Też spodobały Ci się te zasady? Serio, jeśli jeszcze nie przeczytałeś tej książki, to powinieneś to zrobić. Zmienia ona spojrzenie na wiele spraw o 180 stopni.
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chcesz ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: kliknij
Daj mi znać, co sądzisz o tych lekcjach w komentarzu. Do usłyszenia! 🙂2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Mateusz KamińskiPatryk Tarachoń Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Patryk Tarachoń
Gość

Czytałem, książka jest fe-no-me-na-lna! Podoba mi się to jak autor podchodzi do problemu i niezwykle wciąga swoimi przemyśleniami.