Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Henry Ford – „Moje życie i dzieło”. Lekcje z książki.

Henry Ford – „Moje życie i dzieło”. Lekcje z książki.

Hej, miło Cię widzieć!

Porozmawiamy dzisiaj książce napisanej przez niesamowitego człowieka. Łamał on wszelkie zasady, nie podporządkowywał się opinii publicznej. Wiedział, że to co robi, jest dobre dla wszystkich. Niestety inni tego nie dostrzegali. Przyczynił się do zrewolucjonizowania życia codziennego na całym świecie. Dobro pracowników stawiał zawsze na pierwszym miejscu.

Parę słów o autorze

Henry Ford był amerykańskim przemysłowcem, magnatem biznesu oraz założycielem Ford Motor Company.

„Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.”

Najważniejsze lekcje z książki

  • Twórz produkt dla korzyści klientów, nie dla siebie. Wtedy pieniądz sam się o siebie troszczy. Możesz być zafascynowany swoim pomysłem, jednak to o niczym nie świadczy. Jeśli rynek go nie potrzebuje, stracisz jedynie swój czas na jego produkcję. Potrzeby klientów są najcenniejszym wyznacznikiem przydatności Twojej usługi.
  • Dopracuj swój pomysł, przeanalizuj i nie marnuj czasu na wielokrotne wypuszczanie go. Od samego początku buduj silną i profesjonalną markę. Jeśli Ty lub Twój zespól widzicie wadę w produkcie, nie ignorujcie jej. Oddawanie wadliwego produktu w ręce klientów spowoduje niepotrzebne zamieszanie i frustrację. Henry Ford miał zdecydowanie inne podejście dotyczące świadczenia usług niż „nowocześni” przedsiębiorcy. Obecnie za najbardziej opłacalne rozwiązanie uważa się produkt MVP. To wykonywanie jak najmniejszych kroków, które pozwolą nam przetestować pomysł na biznes i zdobyć wiedzę. Im mniejsze koszty poniesiemy tym lepiej. Nigdy nie masz pewności, czy ktokolwiek jest gotowy płacić za daną usługę.
  • Nie popełniaj tych samych błędów wiele razy. Brzmi prosto, jednak każdemu się to zdarza. Dobrym sposobem jest sporządzenie notatek, w których wypisujemy jaki błąd popełniliśmy, i co nas to nauczyło. Polecam także czytanie biografii ludzi, którzy nam imponują. Możemy przeczytać, jakie błędy popełnili, zaoszczędzając sobie nieprzyjemnych doświadczeń.
  • Człowiek pracujący naprawdę, nie potrzebuje tytułów. Jego praca przynosi mu zaszczyty. Autor nie zważa na to, czy nazywany jest prezesem swojej firmy. Najważniejsze jest dla niego to, czy wykonywana praca sprawia mu przyjemność i czy daje wartość innym ludziom. „Firma, która zarabia tylko pieniądze, jest kiepskim biznesem.”
  • Nie stosuj tej samej taktyki jeśli nie wychodzi. Kontroluj działania, podejmowane przez Twoją firmę. Nie bój się odejść od starych strategii. Rynek ciągle się zmienia i ich użyteczność nie będzie wieczna. Ryzykuj i próbuj rozwiązań niekonwencjonalnych.
  • Dbaj o swoich pracowników. Nie są oni tylko rękoma do pracy. Stwórz miejsce pracy, w którym ludzie będą się czuć bezpiecznie. „Henry Ford płacił swoim robotnikom 5 dolarów dziennie – była to kwota dwukrotnie wyższa niż płaca w innych fabrykach – wierząc, że zadowolony pracownik pracuje lepiej.”
  • Każda porażka jest szansą żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej. Zbyt często odpuszczamy po nieudanej próbie dokonania czegoś. Przyjemnie jest spojrzeć na efekt końcowy czyichś wysiłków. Mało kto zwraca uwagę na to, co musiała przejść dana osoba przed osiągnięciem celu. Uwierz w swoje możliwości, jednak nie licz na szybki zysk. Większość ludzi sukcesu pracowała długie lata, żeby dojść do miejsca, w którym są obecnie. „Wiara jest rdzeniem rzeczy spodziewanych, świadectwem rzeczy niewidzianych”.
  • Ogranicz czas fizycznej pracy zespołu. Korzystaj z rozwiązań technologicznych, które ułatwią im wykonywanie obowiązków. Poprawi to komfort osób zatrudnionych, a także zwiększy możliwości produkcyjne firmy. Spójrz na takie inwestycje długoterminowo.
  • Daj do zrozumienia pracownikom, że lepsze wyniki dadzą im korzyści, a nie tylko Tobie. Ich większa efektywność, będzie miała pozytywny wpływ na zarobki oraz możliwość unowocześnienia miejsc pracy.
  • Nie oglądaj się na konkurencję. „Kto rzecz jakąś najlepiej wykonuje, powinien być tym, który ją sprzedaje.” Zaufaj swojej wizji i Twórz oryginalny produkt. Oczywiście należy kontrolować potrzeby klientów, jednak nie wdawaj się w wyścig z konkurencją. Oni będą się martwić Twoim rozwojem, kiedy Ty będziesz innowatorem na rynku.
  • Obniżanie płacy pracownikom równa się w rzeczy samej z przerzucaniem na nich odpowiedzialności, za nieudolność kierowników przedsiębiorstwa. Spowoduje to także, spadek chęci do pracy. Zanim zaczniesz obwiniać zatrudnionych, sprawdź dokładnie w czym leży problem. Zadbaj o procesy, które usprawnią zarządzanie w firmie.
  • „Prawdziwe wykształcenie człowieka rozpoczyna się dopiero w chwili, gdy opuszcza szkołę, bo nabywa się je dopiero w twardej szkole życia.” Prawdziwe problemy napotkamy dopiero w dorosłym życiu. To, jak do nich podchodzimy i rozwiązujemy, zdefiniuje nasz charakter.
  • Z chwilą, gdy ktoś popadnie w stan umysłowy „rzeczoznawcy”, wiele rozwiązań staje się niemożliwe. Zbyt bardzo przywiązujemy się do wiedzy, którą już posiadamy. Nie dajemy szansy dla rozwiązania, które na pierwszy rzut oka wydaje się szalone. Warto czasami odejść od schematów i zadziałać wbrew panującym ogólnie zasadom.

“Na świecie można się spotkać z dwoma pokrojami ludzi niemądrych. Jednym jest milioner, wyobrażający sobie, że gromadząc pieniądze, skupia w swym ręku prawdziwą władzę, a drugim reformator, bez grosza, wierzący, że gdy tylko uda mu się odebrać pieniądze jednej klasie, by dać drugiej, uleczy wszystkie bolączki świata. I jeden, i drugi osadzeni są na fałszywym tropie. Mogliby równie dobrze wykupić wszystkie szachy i domina świata, łudząc się, że przez to skupują niebywałą umiejętność tych gier.”

Henry Ford - najważniejsze lekcje

Co o tym sądzisz?

Bardzo do mnie przemawiają lekcje Forda. Książka została wydana w 1922 roku, jednak nadal jest aktualna. Polecam przeczytać ją każdemu, bez względu na to czy planuje otworzyć własną firmę. Uczy ona czegoś więcej o nas, ludziach. Daj mi znać w komentarzu, co o tym sądzisz. 🙂 Zapraszam do przeczytania poprzednich postów, w których opisałem inne ciekawe książki.
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chciałbyś ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: klik

Dzięki, że jesteś. Do usłyszenia! 🙂2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Mateusz KamińskiPatryk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Patryk
Gość

„Dobrym sposobem jest sporządzenie notatek, w których wypisujemy jaki błąd popełniliśmy, i co nas to nauczyło. ” – jak dla mnie podstawa. Staram się notować maksymalną ilość rzeczy, które uważam za przydatne.