Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Esencjalista – Greg McKeown. Lekcje z książki.

Esencjalista – Greg McKeown. Lekcje z książki.

Miło Cię widzieć!

Autor książki „Esencjalista” przekazuje nam wiedzę na temat esencjalizmu. Jest to nic innego jak umiejętność rozpoznawania rzeczy, które są dla nas rzeczywiście ważne oraz pozbywanie się tych nieistotnych. W dzisiejszych czasach, kiedy świat bombarduje nas nadmiarem informacji, jest to kluczowa umiejętność.

Parę słów o autorze

Greg McKeown jest prelegentem oraz konsultantem biznesowym. Jest także założycielem i dyrektorem generalnym THIS, Inc.

„Jeżeli nie możesz z pełnym przekonaniem powiedzieć TAK, powiedz NIE.”Najważniejsze lekcje z książki

 • Gdy masz do czynienia z tak wieloma zadaniami i obowiązkami, że nie możesz zdecydować, które z nich należy rozwiązać jako pierwsze. Weź głęboki oddech i zadaj sobie pytanie, co jest najważniejsze w tej chwili – nie to, co jest najważniejsze jutro, a nawet za godzinę, tylko teraz. Wykonanie którego zadania sprawi, że ten dzień już będzie udany?

 • Jeśli masz problemy z wyznaczeniem swojego celu, zadaj sobie trzy pytania:
  „Czym jestem głęboko zainspirowany?”
  „W czym jestem szczególnie uzdolniony?”
  „Co spełnia znaczącą potrzebę na świecie?”

 • Badania wykazały, że mamy tendencję do oceniania rzeczy, które już posiadamy, na więcej niż są one warte, a przez to uważamy je za trudniejsze do pozbycia się.

 • Esencjalista inwestuje zaoszczędzony czas, tworząc systemy do usuwania przeszkód i czyniąc wykonanie zadania tak prostym, jak to tylko możliwe. Im szybciej możesz wykonać daną czynność tym lepiej. Jeśli to możliwe deleguj zadania, w których nie jesteś dobry.

 • Tylko wtedy, gdy przestaniesz próbować zrobić wszystko na raz, przestaniesz mówić każdemu “tak”, możesz wnieść swój najwyższy wkład w rzeczy, które naprawdę mają znaczenie. Nie bój się odmawiać. Warto pomagać innym, jednak to Twoje szczęście jest najważniejsze.

 • Esencjalizm to zdyscyplinowane, systematyczne podejście do określania, gdzie znajduje się najważniejszy punkt naszego wkładu, a następnie wykonanie tych rzeczy przy jak najmniejszym wysiłku. Zadawaj sobie pytanie: „Czy ta działalność w dużym stopniu przyczyni się do osiągnięcia mojego celu?”

 • Istnieją trzy głęboko zakorzenione założenia, które musimy pokonać, aby żyć drogą esencjalisty: „muszę”, „wszystko jest ważne” i „mogę zrobić jedno i drugie”. ”Podobnie jak syreny mitologiczne, te założenia są równie niebezpieczne, co uwodzicielskie. Wciągają nas i topią w płytkich wodach.”

 • Wszyscy czuliśmy się zagubieni i pozbawieni motywacji w różnych momentach naszego życia. Często mamy do czynienia ze zbyt dużą ilością informacji lub zbyt dużą liczbą opcji. Przestań skupiać się na drobniejszych szczegółach i zacznij patrzeć na duży, końcowy obraz. Spójrz w przyszłość, zaplanuj i przygotuj się.

 • Jeśli oszacujesz, że wykonanie zadania zajmie Ci 2 godziny, dodaj 50% dodatkowego czasu. Przydzielając 3 godziny zamiast 2, dajesz sobie więcej elastyczności i minimalizujesz stres.

 • Zacznij od wykonywania drobnych zadań i celebruj postęp, a nie ukończenie. Wszystko, co pomaga Ci zbliżyć się do celu, jest tego warte.

 • Kiedy zapominamy o naszej zdolności do wyboru, stajemy się bezradni. Pozwalamy, by nasza “moc” została zabrana, dopóki nie staniemy się wynikiem wyborów innych ludzi – lub naszych własnych wyborów z przeszłości.

 • Zaakceptuj rzeczywistość. Nigdy nie możesz w pełni przewidzieć ani przygotować się na każdy scenariusz lub ewentualność; przyszłość jest po prostu zbyt nieprzewidywalna. Bądź gotowy na niespodziewane.

 • Sen pozwala nam działać na najwyższym poziomie, dzięki czemu możemy osiągnąć więcej, w krótszym czasie. Nie zaniedbuj go.

 • Ważnym pytaniem przy podejmowaniu decyzji o tym, jakie działania należy wyeliminować jest: „Gdybym nie miał tej możliwości, jak zmieniłoby się moje życie?” Jeśli nie dostrzegasz żadnej różnicy, już wiesz, że nie warto do tego wracać.

 

Esencjalizm to coś więcej niż strategia zarządzania czasem

To niezbędna umiejętność, która pozwoli obrać nam właściwy kierunek oraz zmaksymalizować nasz potencjał. Nie musisz zgadzać się, żeby to inni wybierali za Ciebie. Czas zdecydować, co jest jedynie pożeraczem naszego czasu, nie dającego żadnych korzyści. Daj mi znać, co o tym sądzisz w komentarzu. Do usłyszenia! 🙂
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chcesz ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: kliknij2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Mateusz KamińskiPatryk Tarachoń Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Patryk Tarachoń
Gość

Z tego powodu stworzyłem swój kalendarz, żeby dokładnie mieć wyszczególnione zadania. Myślałem, że kalendarz w dzisiejszych czasach to przeżytek, a okazuje się, że jest bardziej przydatny niż kiedykolwiek!