Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Ego to Twój wróg – Holiday Ryan. Lekcje z książki

Ego to Twój wróg – Holiday Ryan. Lekcje z książki

Hej, miło Cię widzieć!

Dość często spotykamy się z ludźmi, którzy nie są w stanie przyznać się do błędu. Nie cierpią krytyki, nawet tej konstruktywnej w ich kierunku. Niechętnie przebywamy wśród takich osób. A może to my sami jesteśmy takimi ludźmi? Jeśli tak to, czas to zmienić. Dzisiaj porozmawiamy o książce pt. „Ego to Twój wróg”. Pomaga ona uporać się z ciężkim ego.


Parę słów o autorze

Ryan Holiday jest amerykańskim pisarzem, sprzedawcą i przedsiębiorcą. Jest strategiem ds. Mediów, byłym dyrektorem ds. Marketingu w American Apparel oraz felietonistą i redaktorem działu prasowego w New York Observer.

„Gdziekolwiek jesteś, cokolwiek robisz, Twój największy wróg już żyje w Tobie: Twoje ego”


Najważniejsze lekcje z książki

 • Ucz się od wszystkich i wszystkiego. Od ludzi, których pokonałeś, od ludzi, którzy Cię pokonali, od ludzi, których nie lubisz, nawet od swoich rzekomych wrogów. Na każdym kroku i każdym etapie życia istnieje możliwość uczenia się.

 • Twoje ego nie jest mocą, którą musisz zaspokajać na każdym kroku. Można nim zarządzać. „Musimy pielęgnować pokorę i samoświadomość, jeśli mamy opanować ego.”

 • Kiedy usuwamy ego, zostajemy z tym, co prawdziwe. Przestajemy opierać każde nasze działania w oparciu o opinie innych ludzi. Musisz ćwiczyć patrzenie na siebie z dystansem, kultywując umiejętność wydostania się z własnej głowy.

 • To, co rzadkie, to nie talenty, umiejętności, a nawet pewność siebie, ale pokora, pracowitość i samoświadomość. Jedyny związek między pracą, a gadaniem polega na tym, że jedno zabija drugie.

 • Jeśli Twoim celem jest coś większego niż Ty – aby coś osiągnąć, udowodnić coś samemu sobie – nagle wszystko staje się łatwiejsze. Łatwiejsze w tym sensie, że wiesz teraz, co musisz zrobić i co jest dla Ciebie ważne. Inne „wybory” znikają, ponieważ w rzeczywistości nie są wyborami. Chodzi wtedy o wykonanie i samospełnienie, a nie o uznanie.

 • Badania pokazują, że chociaż wizualizacja celów jest ważna, po pewnym momencie nasz umysł zaczyna ją mylić z faktycznym postępem. To samo dotyczy werbalizacji. Mogą być to przydatne metody motywacyjne, jednak na pierwszym miejscu zawsze powinno być działanie.

 • To, czego ludzie potrzebują w życiu to cel i realizm. Cel, można powiedzieć jest jak pasja z granicami. Realizm to dystans i perspektywa. Tylko jedno umacnia nasze ego – pozostawanie w strefie komfortu.

 • Nie pytaj „Kim chcę być w życiu?”, a „Co takiego chcę osiągnąć w życiu?” Odkładając na bok samolubne zainteresowanie, pytasz: “Jaką chcę dać wartość dla świata?” “Jakie zasady rządzą moimi wyborami?” “Czy chcę być jak wszyscy inni, czy chcę zrobić coś innego?” Chociaż nigdy nie jest za późno, im wcześniej zadasz sobie te pytania, tym lepiej.

 • Jedyną prawdziwą porażką jest porzucenie własnych zasad. Zabijanie tego, co kochasz, ponieważ nie możesz znieść, że Twoja reputacja przyjmie kilka ciosów. To znaczy, iż cały Twój wysiłek poszedł na marne.

 • Zaakceptuj, że są ludzie, którzy wiedzą więcej niż Ty i że możesz skorzystać z ich wiedzy. Jeśli czegoś nie wiesz przyznaj to bez wahania. Pokażesz tym samym swoim rozmówcom, że nie boisz się przyznać do błędu oraz szanujesz ich zdanie.

 • Za każdym razem, gdy usiądziesz do pracy, przypomnij sobie: odkładam w ten sposób gratyfikację. Robię to, co wymaga moja ambicja. Inwestuję w siebie, zamiast w moje ego. Jeśli chcesz osiągnąć coś, czego nie mają inni, zacznij robić to, czego innym się nie chce.

 

Ego to Twój wróg

Jeśli go nie kontrolujesz z pewnością nim jest. Jednak kontrolując je może zostać Twoim sprzymierzeńcem. Świadomość prawdziwych wartości, które wyznajemy, niezależnie od opinii innych powinna nas poprowadzić. Nie porzucaj zasad bliskich sercu, nawet jeśli nie podoba się to Twojemu otoczeniu. Podejmuj decyzje w oparciu o własne szczęście. Dzięki, że jesteś. Do usłyszenia!
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chcesz ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: kliknij4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Mateusz KamińskiPatryk TarachońDorota Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dorota
Gość

Bardzo ciekawie się zapowiada, na pewno warto przeczytać tą książkę.

Patryk Tarachoń
Gość

Nawet sukces powinien uczyć pokory. Sięgasz po mądre książki, niedługo nie będę miał miejsca na liście z tymi, które chciałbym kupić. 🙂