Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Drive – Daniel H. Pink. Lekcje z książki.

Drive – Daniel H. Pink. Lekcje z książki.

Miło Cię widzieć!

Autor książki pt. „Drive” zachęca do zmiany podejścia dotyczącego osiągania celów. Przekazuje wiedzę pomocną w radzeniu sobie z brakiem motywacji oraz odpowiednim wyznaczaniem kierunku w życiu.

Parę słów o autorze

Daniel H. Pink jest autorem książek o pracy, zarządzaniu i naukach behawioralnych. Był gospodarzem i współproducentem kanału telewizyjnego National Geographic Channel, Crowd Control.

„To jest to, co znaczy służyć innym: polepszać życie drugiego człowieka, a tym samym poprawiać świat”.Najważniejsze lekcje z książki

 • Nagrody, ze swojej natury, ograniczają naszą uwagę. Jest to pomocne wtedy, gdy istnieje jasno określona ścieżka do rozwiązania problemu. Pomagają nam wtedy patrzeć w przyszłość i osiągać coś szybciej. Motywacja w stylu „jeśli to zrobisz”, jest nieodpowiednie dla prawdziwych wyzwań. “Jak pokazuje eksperyment, nagrody zmniejszyły skupienie ludzi i ograniczyły pole widzenia, który pozwoliłby im zobaczyć nowe zastosowania dla starych obiektów.” ”Zamiast zwiększać liczbę dawców krwi, oferowanie zapłaty ludziom zmniejszyło ich liczbę o prawie połowę.”

 • Cele z nagrodami mogą powodować systematyczne problemy wewnątrz organizacji ze względu na zawężony zakres działania, nieetyczne zachowanie, zwiększone podejmowanie ryzyka, gorszą współpracę i zmniejszoną wewnętrzną motywację. Zachowaj ostrożność podczas stosowania nagród w swojej organizacji. ”Każda nagroda zewnętrzna powinna być nieoczekiwana i oferowana dopiero po zakończeniu zadania.”

 • „Nauka pokazuje, że sekretem wysokiej wydajności nie jest nasz napęd biologiczny ani nasza motywacja do nagrody, ale głęboko zakorzenione pragnienie kierowania własnym życiem, poszerzania naszych umiejętności oraz życia według wyznaczonego celu.”

 • Cele, które ludzie sami sobie stawiają są zazwyczaj dobre. Jednak cele narzucone przez innych – cele sprzedażowe, kwartalne zwroty, wyniki testów itd. mogą mieć niebezpieczne skutki uboczne. „Istoty ludzkie mają wrodzoną wewnętrzną potrzebę, aby czuć się niezależnym. Kiedy jest to zachowane, ludzie osiągają więcej i żyją bogatszymi życiem.”

 • Najważniejsze są niezbyt zauważalne postępy osiągane każdego dnia, które z perspektywy czasu tworzą ogromny krok naprzód. Pod koniec dnia zadaj sobie pytanie, czy byłeś dzisiaj lepszą wersję siebie, niż wczoraj.

 • Jednym z najlepszych sposobów na poznanie, czy coś dobrze opanowałeś, jest nauczenie kogoś tej umiejętności.

 • Podejście do motywacji ma trzy zasadnicze elementy:
  1. Niezależność – pragnienie kierowania własnym życiem.
  2. Opanowanie kluczowej umiejętności- potrzeba lepszego i wydajniejszego działania w sprawach ważnych.
  3. Cel – poświęcenie w służbie czegoś większego, niż my sami.

 • ”W stanie flow związek między tym, co człowiek musiał zrobić, a tym, co mógł zrobić, był doskonały. Wyzwanie nie było zbyt łatwe. Nie było także zbyt trudne. To był poziom lub dwa poza jego obecne możliwości, które rozciągnęły ciało i umysł w taki sposób, że wysiłek był najsmaczniejszą nagrodą. Ta równowaga wytworzyła pewną koncentrację i satysfakcję, która z łatwością przekroczyła inne, zwyczajne doświadczenia.”

 

Każdy zmaga się z jej brakiem

Motywacja jest ulotna, jednak największe znaczenie ma nasze podejście do niej. Odpowiednie środowisko, w którym pracujemy oraz konfrontowanie się z naszymi wewnętrznymi potrzebami jest tutaj kluczowe. Poznanie głęboko zakorzenionych pragnień oraz wyrażanie ich poprzez pracę jest najważniejszym czynnikiem rozwoju.
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chcesz ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: kliknijDodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o