Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Deep Work – Newport Cal. Lekcje z książki.

Deep Work – Newport Cal. Lekcje z książki.

Miło Cię widzieć!

Porozmawiamy dzisiaj o książce pt. „Deep Work”, czyli jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza. Autor przekazuje wiedzę, która pomoże nam utrzymać koncentrację i uwolnić się od wszelkiego rodzaju rozpraszaczy. Większość ludzi zatraciła zdolność pełnego skupienia i marnuje czas na e-mailowaniu i udzielaniu się w mediach społecznościowych.

Parę słów o autorze

Calvin Newport jest profesorem informatyki na Georgetown University i autorem pięciu książek o samodoskonaleniu.

“No one owes you a great career, it argues; you need to earn it—and the process won’t be easy.” 


Najważniejsze lekcje z książki

 • Zdolność do szybkiego opanowania trudnych rzeczy i produkowania na poziomie elitarnym, zarówno pod względem jakości, jak i szybkości są dwiema podstawowymi umiejętnościami do prosperowania w dzisiejszej gospodarce. Budowanie życia zawodowego wokół doświadczenia płynącego z nieprzerwanej pracy jest sprawdzoną drogą do głębokiej satysfakcji.

 • Aby szybko nauczyć się trudnych rzeczy, musisz skupić się intensywnie, bez rozpraszania uwagi. Powinieneś pracować przez dłuższy czas z pełną koncentracją na jednym zadaniu. Kluczowym czynnikiem jest zorganizowanie sobie odpowiedniego stanowiska pracy. Musi być to miejsce, w którym czujesz się jak najbardziej komfortowo. Najgorszym wrogiem może okazać się telefon, który bombarduje Cię powiadomieniami. Konieczne jest „odłączenie” się od niego na czas pracy. Zaplanuj z wyprzedzeniem, kiedy będziesz korzystać z Internetu, a następnie unikaj go całkowicie poza tymi godzinami.

 • Po przejściu z zadania A do innego zadania B Twoja uwaga nie przechodzi natychmiast, a – zostaje “zablokowana”, myśląc o pierwotnym zadaniu. Organizuj pracę tak, abyś był w stanie wykonywać mniejsze zadania, jednak doprowadzał je do końca. Nie podchodź do projektu z myślą o efekcie końcowym. Zawsze dziel go na drobniejsze etapy. „Małe kroki zamiast skoków nad przepaścią”.

 • Kluczem do rozwinięcia nawyku nieprzerwanej pracy jest wyjście poza dobre intencje i dodanie rutyny do Twojego życia zawodowego, zaprojektowanej tak, aby zminimalizować ilość twojej ograniczonej siły woli niezbędnej do przejścia i utrzymania stanu koncentracji. Unikaj sytuacji, w których wiesz, że ciężko będzie Ci utrzymać skupienie. Znasz dobrze swoje słabości, więc planuj i działaj tak, aby nie dawać im szans na pokonanie Cię. Zwróć uwagę na poprawę zachowań, które uniemożliwiają Ci nieprzerwaną pracę. Zbyt wiele czasu spędzamy na autopilocie – nie zastanawiając się nad tym, co robimy z naszym czasem.

 • Niezależnie od tego, gdzie pracujesz, pamiętaj, aby zapewnić sobie określone ramy czasowe. Zaczynaj pracę ze świadomością, kiedy ją zaczynasz i kończysz. Narzuci to na Ciebie lekką presję, która znacząco podniesie Twoją produktywność. Krótkie przerwy podczas pracy pomogą Ci utrzymać skupienie.

 • Potrzebujesz własnej filozofii, aby zintegrować nieprzerwaną pracę z życiem zawodowym. Zastanów się, dlaczego to wszystko robisz. Jaką masz wizję na siebie? Jak chciałbyś się przyczynić do zmiany swojego życia i innych? Zidentyfikuj własne kluczowe czynniki determinujące sukces i szczęście w życiu zawodowym i osobistym.

 • Najprostszym sposobem na konsekwentne rozpoczęcie nieprzerwanych sesji jest przekształcenie ich w nawyk. Dlatego tak ważne jest rutynowe działanie. Z czasem Twoje powtarzalne zadania staną się silnym nawykiem, który umocni Twoją pracę

 • Po trzydziestu dniach od ograniczenia rozpraszaczy , zadaj sobie następujące dwa pytania dotyczące każdej z usług, które tymczasowo przerwałeś: “Czy ostatnie trzydzieści dni byłyby znacznie lepsze, gdybym mógł skorzystać z tej usługi?” Jeśli twoja odpowiedź brzmi „nie”, przestań wykonywać tę czynność na stałe. Jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, wróć do korzystania z usługi.

 • Przed przystąpieniem do pracy, zadaj sobie następujące pytania:
  a. Gdzie będziesz pracować i jak długo?
  b. W jaki sposób będziesz pracować?
  c. Jak będziesz umacniać nawyk nieprzerwanej pracy?
 

Deep work, czyli praca głęboka

W dzisiejszych czasach ciężko jest pozbyć się całkowicie rozpraszaczy. Jesteśmy z nimi niemalże zżyci. Każde powiadomienie w telefonie to zastrzyk dopaminy. Warto zatrzymać się i zastanowić, czy nie zaszło to za daleko. Korzyści wynikające z utrzymania koncentracji podczas pracy są niezmierzone. Pozostając skupionym, tę samą czynność możemy wykonać 2 razy szybciej. Zyskujemy na tym coś bezcennego – nasz czas. Do usłyszenia! 🙂
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chcesz ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: kliknijDodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o