Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

Co tylko zechcesz – Derek Sivers. Lekcje z książki.

Co tylko zechcesz – Derek Sivers. Lekcje z książki.

Miło Cię widzieć!

Porozmawiamy dzisiaj o książce z przyjemnie brzmiącym tytułem „Co tylko zechcesz”. Autor określa ją jako 40 lekcji dla nowoczesnego biznesmena. Muszę przyznać, że brzmi zachęcająco. Sprawdźmy, co ciekawego przekazuje nam twórca.

Parę słów o autorze

Derek Sivers to amerykański przedsiębiorca najbardziej znany z roli założyciela i byłego prezesa CD Baby, internetowego sklepu z płytami CD dla niezależnych muzyków.

“Don’t be on your deathbed someday, having squandered your one chance at life, full of regret because you pursued little distractions instead of big dreams.”   Najważniejsze lekcje z książki

 • Nigdy nie zapominaj, że wszystko, co robisz, jest dla dobra klientów. Podejmuj każdą decyzję – nawet tę o rozszerzeniu działalności, zbieraniu pieniędzy lub promowaniu czegoś – zgodnie z tym, co najlepsze dla Twoich klientów.

 • Tworzenie biznesplanu nie jest idealnym rozwiązaniem. Nie wiesz, czego ludzie naprawdę chcą, dopóki nie zaczniesz tego robić. Zanim zaczniesz planować wydatki, porozmawiaj z potencjalnymi klientami i dowiedz się, co sądzą o Twojej usłudze.

 • Sukces polega na nieustannej poprawie i wymyślaniu rozwiązań, a nie na uporczywym promowaniu tego, co nie działa. Nie bój się stosować nowoczesnych rozwiązań. Rynek nieustannie się zmienia, a stare metody rozwoju biznesu przestały już dawno działać.

 • Biznes nie polega na pieniądzach. Chodzi o spełnianie marzeń swoich i innych. Nigdy nie rób czegoś tylko i wyłącznie dla pieniędzy. Nie potrzebujesz ich, aby zacząć pomagać ludziom.

 • Większość ludzi nie wie, dlaczego robią to, co robią. Naśladują innych, idą z prądem i podążają ścieżkami, nie tworząc własnych.

 • „Jeśli myślisz, że cel Twojego życia musi uderzyć cię jak błyskawica, przeoczysz małe, codzienne rzeczy, które Cię fascynują.”

 • Deleguj, ale nie przesadzaj. Brak delegowania może mieć jednak poważne konsekwencje: wypalenie. Podejmujesz się do zrobienia więcej niż jesteś w stanie zrobić, i w końcu stres zaczyna wygrywać. Aby wiedzieć, co delegować i kiedy, stwórz listę wszystkich powtarzających się problemów.

 • Tworzenie firmy to świetny sposób na ulepszenie świata, jednocześnie umacniając siebie. Pamiętaj, że nie da się zadowolić każdego. Skup się na osobach, które widzą potencjał w Twoim projekcie.

 • Kiedy przyjdzie zwątpienie, przypomnij sobie, dlaczego zacząłeś robić to, co robisz. Stwórz wizję, która będzie spełnieniem Twojego życia. Na samym końcu chodzi o to, kim chcesz być, a nie o to, co chcesz mieć.

 • Kiedy jeden klient jest niezadowolony, pamiętaj o tych, którzy byli usatysfakcjonowani. Zbieraj feedback i nieustannie rozwijaj swoją firmę. Pamiętaj, że porażka nie jest żadnym wyrokiem. Możesz być zadowolony, że wychodzisz poza strefę komfortu. Robiąc to jesteś już dalej niż większość ludzi.

 • Pamiętaj, że często te drobne szczegóły naprawdę zachęcają ludzi na tyle, że polecają Twój produkt wszystkim swoim znajomym. Nie muszą to być niesamowite innowacje. Zadbaj o charakterystyczne cechy dla Twojej firmy.

 • Aby być dobrym właścicielem firmy, upewnij się, że możesz wyjechać na rok, a kiedy wrócisz, Twoja firma będzie nadal dobrze funkcjonować. Nie może być ona uzależniona tylko i wyłącznie od Ciebie.

 

Jaką masz wizję?

Wyznacz swoje długoterminowe cele, które Cię fascynują. Nie kieruj się tylko i wyłącznie pieniędzmi. Niech to będą wyzwania, których osiągnięcie sprawi, że poczujesz prawdziwe życie. Daj mi znać, co o tym sądzisz w komentarzu. Do usłyszenia! 🙂

0 0 vote
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk Tarachoń
1 rok temu

Kolejna książka dodana do listy. Skąd Ty bierzesz na nie czas? 😛

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x