Świat okiem buntownika

Świat okiem buntownika

7 nawyków skutecznego działania. Lekcje z książki.

7 nawyków skutecznego działania. Lekcje z książki.

Miło Cię widzieć!

Tytuł książki brzmi niczym dobry clickbait, jednak nie ma z nim nic wspólnego. Mowa tutaj o „7 nawyków skutecznego działania”. Autor określa je jako jako inspirujące lekcje doskonalenia wewnętrznego i twórczych relacji z innymi. Brzmi zachęcająco. Przejdźmy do konkretów!

Parę słów o autorze

Stephen R. Covey – był amerykańskim pedagogiem, autorem, biznesmenem i prelegentem.

„Gdybym miał w jednym zdaniu ująć to, co w stosunkach międzyludzkich najważniejsze, powiedziałbym: Staraj się najpierw zrozumieć innych, potem być zrozumiany.”


Najważniejsze lekcje z książki

 • Stephen określa nawyk jako połączenie wiedzy, umiejętności i pożądania. Wiedza to teoretyczny paradygmat, co robić i dlaczego. Umiejętność polega na tym, jak to zrobić. A pożądanie jest motywacją, chęcią zrobienia. Aby uczynić coś nawykiem w naszym życiu, musimy mieć wszystkie trzy.

 • Proaktywni ludzie nie przejmują się rzeczami, na które nie mają wpływu. Zastanów się, jak często zdarza Ci się myśleć o sytuacjach z życia, które obecnie nie mają żadnego znaczenia. Obierz mierzalny cel, podziel go na mniejsze etapy i zacznij realizować swoją wizję.

 • Aby dokonać stosunkowo niewielkich zmian w życiu, skup się na swojej postawie i zachowaniu. Znaczące zmiany wymagają pracy nad swoimi podstawowymi przekonaniami. Weryfikuj informacje, które przyjmujesz do swojej głowy. Czy osoba, która udziela Ci rady doszła do miejsca, w którym chcesz się znaleźć? Jeśli nie, to prawdopodobnie jej rada nie będzie pomocna w Twoim przypadku.

 • Dobry lider ukazuje wartość i potencjał innych tak wyraźnie, że są w stanie dostrzec to w sobie sami. Czy sprawiasz, że osoby, które z Tobą przebywają czują, że mogą zdobyć świat? Sprawiasz, że stają się bardziej energiczni i chętni do działania? Jeśli tak, to świetnie odnajdziesz się w roli lidera.

 • Ludzie mogą doświadczyć prawdziwego sukcesu i trwałego szczęścia, gdy uczą się i integrują przyjęte zasady z ich podstawowym charakterem. Próba zmiany postaw i zachowań na niewiele się zda, jeśli nie zbadamy przekonań, z których pochodzą. Samoświadomość jest tutaj kluczowym czynnikiem. Znasz siebie najlepiej i wiesz, co Cię uszczęśliwia i sprawia, że czujesz się spełniony. Buduj swoje życie tak, abyś mógł się realizować w tych obszarach.

 • Aby być skutecznym, musisz działać w oparciu o zasady i stale aktualizować swój cel. Pomogą Ci w tym następujące pytania: 
  a. Czy jesteś tą osobą, którą zawsze chciałeś być?
  b. Jak byś się opisał?
  c. Jak chcesz być zapamiętany?

 • Wyzwaniem nie jest zarządzanie czasem, ale zarządzanie samym sobą. W obecnych czasach niemożliwym staje się uniknięcie rozpraszaczy, które jedynie marnują nasz cenny czas. To, w jaki sposób zorganizujesz swoje środowisko oraz wypracujesz nawyki, zdeterminuje efekt końcowy twoich starań. ”Jesteśmy tym, co robimy wielokrotnie. Doskonałość zatem nie jest aktem, ale nawykiem.”

 • Zawsze staraj się rozwiązywać problemy w taki sposób, aby było to korzystne dla obu stron. Jest to najlepsze długoterminowe rozwiązanie.

 • Przyjęcie niewiedzy jest często pierwszym krokiem w naszej edukacji. Świadomość braku wiedzy na jakiś temat oraz korzyści, które jej nabycie nam przyniesie są świetną motywacją do rozwoju.

 • Dwie wyjątkowe ludzkie możliwości, które pozwalają nam rozszerzyć naszą proaktywność i sprawowanie osobistego przywództwa w naszym życiu to wyobraźnia i sumienie.

 • Spisanie i aktualizowanie planu działania zmienia Cię i zmusza do głębokiego, starannego przemyślenia swoich priorytetów i dostosowania swojego zachowania do przekonań. Kiedy to robisz, inni ludzie zaczynają odczuwać, że nie jesteś prowadzony przez wszystko, co Ci się przydarza. Masz poczucie misji i dążysz, żeby przekazać wartość innym.
 

Poznaj swoje potrzeby

Jeśli znasz swoje prawdziwe pragnienia, które są niezależne od opinii innych, jesteś o wiele dalej niż większość ludzi. Czas zacząć stawiać pierwsze kroki w kierunku ich realizacji. Może jest to coś, co na chwile obecną wydaje się nieosiągalne. Pamiętaj, że każdy zaczynał z takim przeświadczeniem. Większość naszych celów, obrał ktoś inny i je zrealizował. Jest to jednoznaczne z tym, że można to powtórzyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś to był Ty. 🙂
Jeśli zaciekawiła Cię ta książka i chcesz ją przeczytać, tutaj możesz ją zamówić: kliknij

0 0 vote
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra
1 rok temu

Zgadzam się z tym, że trzeba umiejętność zarządzania sobą jest ważna. Gdy pozbywam się rozpraszaczy, mam więcej czasu na wszystko 🙂

Patryk Tarachoń
1 rok temu

Nasze zachowanie i podejście, ma ogromny wpływ na sukces i powodzenie w zamierzonych celach. Świetnie napisane!

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x